Încă o favorită părăseşte turneul final al CM

CM de fotbal Rusia 2018 / Optimi de finală: SPANIA - RUSIA 1-1, 3-4 LA LOVITURILE DE DEPARTAJARE

Sport 01 Iulie 2018 / 20:12 1460 accesări
Portarul Akinfeev a fost eroul Rusiei la loviturile de departajare (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Al treilea duel din optimile de finală de la World Cup 2018 a adus încă o surpriză, o altă favorită la câştigarea titlului mondial ratând calificarea în sferturile de finală. Duminică seară, la Moscova, pe stadionul „Luzhniki”, Rusia, gazda turneului final, a trimis acasă Spania, după executarea loviturilor de departajare, la finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor scorul fiind egal, 1-1. Autogolul lui Sergei Ignashevich, din minutul 12 a adus Spania în avantaj, dar ruşii au egalat din penalty, în minutul 41, prin Dzyuba. Tabela de marcaj nu s-a mai modificat, cu toate că ibericii au solicitat un penalty în minutul 115, însă nici VAR-ul nu a avut curaj să acorde un penalty împotriva ruşilor, chiar la ei acasă.

Portarul Akinfeev a fost eroul Rusiei la loviturile de departajare, respingând baloanele șutate de Koke şi Iago Aspas, în timp ce Iniesta, Pique şi Sergio Ramos l-au învins de la punctul cu var. Dar ruşii au executat perfect loviturile de la 11 metri, Smolov, S. Ignashevich, Golovin şi Cheryshev trimiţând mingea în plasă şi pe echipa cotată cu şansa a doua în sferturile de finală.

Scor final: Spania - Rusia 1-1 şi 3-4 la loviturile de departajare.

Au evoluat următoarele formaţii - Spania (selecţioner: Fernando Hierro): De Gea - Nacho (70 Carvajal), Pique, S. Ramos (cpt.), Jordi Alba - Koke, Busquets - D. Silva (67 Iniesta), Isco, Asensio (104 Rodrigo) - Diego Costa (80 Iago Aspas); Rusia (selecţioner: Stanislav Cherchesov): Akinfeev (cpt.) - M. Fernandes, Kutepov, S. Ignashevich, Koudriashov, Zhirkov (46 Granat) - Samedov (61 Cheryshev), Zobnin, Kuzyaev (97 Erohin) - Dzyuba (65 Smolov), Golovin. Cartonașe galbene: S. Ramos / Kutepov, Zobnin. Meciul a fost arbitrat de Bjorn Kuipers (Olanda).

Duminică seară, de la ora 21.00 (în direct la TVR 1 şi TVR HD), la Novgorod, va avea loc al patrulea meci din optimile de finală: Croaţia (locul 1 din Grupa D) - Danemarca (locul 2 din Grupa C). Învingătoarea din această partidă va întâlni în sferturi reprezentativa Rusiei.