Înotătorii constănțeni au cucerit 11 medalii la Naționalele în bazin scurt

Sport 16 Noiembrie 2016 / 15:35 3331 accesări
Constantin Stoica (CS Bogdan Ciubotariu Constanța) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului din cursa de 200 m liber, cucerind medalia de aur la juniori

Săptămâna trecută, la Hunedoara, s-au desfășurat Campionatele Naționale de înot în bazin scurt, pentru juniori, tineret și seniori, la care au participat și 11 înotători constănțeni. Toți sportivii înscriși în competiție au concurat contracronometru, apoi înotătorii cu cei mai buni șase timpi s-au calificat în finala A, iar posesorii următorilor șase timpi (exclusiv seniorii) au evoluat în finala B. S-au alcătuit trei clasamente finale: open, tineret+juniori și juniori. Conform regulamentului, vârstele sportivilor sunt următoarele: masculin: seniori (19 ani și mai mari), tineret (17-18 ani), juniori (15-16 ani); feminin: seniori (18 ani și mai mari), tineret (16-17 ani) și juniori (14-15 ani).

Bilanțul înotătorilor constănțeni a fost destul de bun, fiind cucerite în total 11 medalii. Singurii care au urcat pe podium în competiția seniorilor au fost fariștii Răzvan Grădinaru (21 de ani, antrenor Anca Buzbuchi) și Atila Abibula (21 de ani, antrenor Veronica Macovei). Grădinaru a obținut bronzul la 100 m liber, 50 m și 100 m bras, sosind al patrulea la 50 m fluture, în timp ce Abibula a cucerit argintul la 200 m bras.

Constantin Stoica (16 ani, antrenor Alina Jipa), de la CS Bogdan Ciubotariu Constanța, și-a trecut în cont cinci medalii: aur la 200 m liber, argint la 50 m liber, 50 m fluture și 100 m liber și bronz la 400 m liber, toate la juniori.

Palatul Copiilor (antrenor Octavian Tileagă) a obținut două medalii, ambele prin Mihai Popescu (16 ani), în proba de 1.500 m liber: bronz la tineret+juniori și argint la juniori.