Monica Niculescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Poitiers

27 Octombrie 2016 / 18:22 421 accesări

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu, ocupanta locului 37 în clasamentul WTA, a câştigat, joi, scor 4-6, 6-4, 6-3, meciul disputat cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 126 WTA), în optimile turneului ITF de la Poitiers (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 100,000 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat două ore şi 19 minute. Adversara Monicăi Niculescu a reuşit să facă break în game-ul trei, însă românca a reuşit să revină şi a egalat imedit la doi. Sasnovich a reuşit un alt break în game-ul următor şi a preluat din nou conducerea. În final, la scorul de 5-4, Aliaksandra Sasnovich a reuşit un nou break şi şi-a trecut în cont primul set, scor 6-4.

Actul secund i-a revenit Monicăi Niculescu, care a început în forţă şi a condus cu 3-0 şi nu a mai cedat iniţiativa. De la scorul de 5-1 în favoarea sportivei din România a început un mini reviriment al bielorusei, care s-a apropiat la 5-4, însă Monica Niculescu şi-a păstrat serviciul şi a câştigat, scor 6-4, setul secund.

În decisiv, Monica a început cu break, după care s-a distanţat la 2-0, dar a fost egalată imediat de adversara din Belarus. Sportiva in Slatina a reuşit să câştige contra serviciului în game-ul şapte, iar scorul indica 4-3 în favoarea sa. În final, Niculesc s-a impus, scor 6-3, după un break în ultimul game al partidei.

În sferturile de finală ale turneului francez, Monica Niculescu o va întâlni pe americanca Lauren Davis, în vârstă de 23 de ani. Meciul dintre cele două va avea loc vineri, 28 octombrie, de la ora 13:00.