SENZAȚIONAL! Halep, a treia finală la Roland Garros

Victorie în semifinala cu Muguruza

Sport 07 Iunie 2018 / 17:41 1784 accesări
Simona Halep a fost magistrală în penultimul act la Paris (sursa foto: Facebook ROLAND-GARROS)

Tenismena constănțeană Simona Halep și-a confirmat statutul de lider în ierarhia mondială a tenisului feminin, învingând-o categoric, joi, în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului, pe Garbine Muguruza, ocupanta locului 3 WTA. După o oră și 33 de minute de joc, Halep s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4 și s-a calificat pentru a treia oară în carieră în finala turneului de la Paris. Primul set a fost unul fără istoric, Simona depășind-o pe Muguruza, câștigătoarea din 2016 de la Roland Garros, în 37 de minute, după care meciul s-a echilibrat. Setul secund a început cu Muguruza la conducere, 3-1, 4-2, dar Halep a reacționat și a întors rezultatul, adjudecându-și următoarele patru game-uri. Prin calificarea în marea finală, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 1.120.000 de euro şi 1.300 de puncte WTA, iar dacă se va impune la French Open va primi 2.200.000 de euro şi 2.000 de puncte WTA.

Visul câștigării primului turneu din carieră este tot mai aproape pentru Simona Halep, care a pierdut însă precedentele două finale disputate la Roland Garros: cu rusoaica Maria Sharapova, scor 4-6, 7-6 (7/5), 4-6, în 2014, și cu letona Jelena Ostapenko, scor 6-4, 4-6, 3-6, anul trecut. Finala turneului parizian la simplu feminin va avea loc sâmbătă.

În cealaltă semifinală din turneul feminin se vor întâlni, tot joi, de la ora 18.05, americancele Sloane Stephens (locul 10 WTA și favorită nr. 10) şi Madison Keys (locul 13 WTA şi favorită nr. 13).

Vineri sunt programate semifinalele turneului masculin de simplu: Marco Cecchinato (Italia, locul 72 ATP) - Dominic Thiem (Austria, locul 8 ATP) și Rafael Nadal (Spania, locul 1 ATP) - Juan Martin Del Potro (Argentina, locul 6 ATP). Rezultatele din sferturi: Thiem - Alexander Zverev (Germania, locul 3 ATP) 6-4, 6-2, 6-1, Cecchinato - Novak Djokovic (Serbia, locul 22 ATP) 6-3, 7-6 (7/4), 1-6, 7-6 (13/11), Nadal - Diego Schwartzman (Argentina, locul 12 ATP) 4-6, 6-3, 6-2, 6-2 și Del Potro - Marin Cilic (Croația, locul 5 ATP) 7-6 (7/5), 5-7, 6-3, 7-5.