Steaua București, învinsă în deplasare cu 2-0 de Osmanlispor

Europa League

Sport 16 Septembrie 2016 / 00:14 691 accesări

Steaua București a fost învinsă de echipa turcă Osmanlispor cu scorul de 2-0 (0-0), joi la Ankara, în prima etapă a Grupei L a Europa League la fotbal.

Formația din capitala Turciei a obținut o victorie meritată, prin golurile înscrise de Cheikh Diabate în minutul 64, din penalty, și Aminu Umar (min. 74).

Steaua a reușit o primă repriză destul de bună, însă evoluția din actul secund a fost modestă, în condițiile eliminării lui Enache din minutul 45+2, după un gest stupid.

Au marcat: Diabate 64', Umar 74' / -.

1-0: Diabate înscrie elegant din penalty, după ce Tamaş l-a faultat pe Ndiaye în careu.

2-0: Umar înscrie după ce s-a aflat la capătul unei centrări din partea stângă a lui Pinto.

Osmanlispor: Karcemarskas - Altinay, Curuksu, Demir, Pinto - Umar (Delarge 75'), Lawal, Cagiran (Maher 83'), Regattin - Ndiaye, Diabate (Rusescu 78'). Antrenor: Mustafa Ackay.

FC Steaua: Niţă - Enache, Tamaş, Moke, Toşca (cpt) - Bourceanu, Aganovic - Popa, Boldrin (Tănase 61'), De Amorim (Jakolis 67') - Golubovic (Mitrea 46'). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Regattin 14', Ndiaye 45+2' / Enache 4', 45+2', Tamaş 63', Aganovic 72', Moke 86'.

Cartonaşe roşii: - / Enache 45+2'

Arbitri: Tobias Welz, Rafael Foltyn, Jan Seidel, Marco Fritz, Robert Hartmann; rezervă: Stefan Lupp (toţi din Germania).

Observatori: Miroslav Vitkovic (Croaţia), Velid Imamovic (Bosnia)

Stadion: "Osmanli", Ankara.