Sorana Cîrstea a fost învinsă în sferturi la turneul de la Madrid

05 Mai 2016 / 20:00 419 accesări

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, locul 127 în clasamentul WTA, a fost învinsă, joi, scor 6-4, 3-6, 3-6, de Dominika Cibulkova, numărul 38 mondial, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, iar sportiva din Slovacia va juca în semifinale, cu Louisa Chirico.

Sorana Cîrstea a început bine meciul cu Dominika Cibulkova și a reușit să câștige pe serviciul adversarei încă din game-ul al treilea și nu a mai cedat avantajul până la final, adjudecându-și primul set cu scorul de 6-4.

Scenariul s-a repetat în manșa secundă, însă de această dată, rolurile s-au inversat. Jucătoarea din Slovacia a făcut break-ul la 4-3 în favoarea sa și a încheiat actul cu 6-3. Decisivul a fost foarte disputat, cu patru break-uri în primele cinci game-uri, trei reușite de Cibulkova și doar unul singur de Sorana Cîrstea. la 5-2 pentru adversară, jucătoarea din România s-a mai impus o dată pe serviciul acesteia, însă a cedat, în final, tot după un break.

S-a terminat 4-6, 6-3, 6-3 pentru Dominika Cibulkova, care va juca pentru un loc în ultimul act de la Madrid, cu Louisa Chirico, din Statele Unite ale Americii. În disputele directe, sportiva din Slovacia conduce cu scorul de 4-1. Singura victorie pentru Sorana Cîrstea a avut loc pe 14 iulie 2012, la turneul de la Stanford.

Sorana Cîrstea a servit doi ași și a făcut trei duble greșeli pe toată durata partidei. De asemenea, jucătoarea din România a avut un procentaj de 61% la primul serviciu și a salvat cinci șanse de break ale adversarei. Începând de luni, 9 mai, Sorana Cîrstea va reveni în top 100 WTA.

România mai are două reprezentante în turneul de la Madrid. Simona Halep, care s-a calificat în semifinale, după victoria, scor 6-3, 0-6, 6-1, cu Irina Begu. Aflată pe locul 7 în clasamentul WTA, Halep va evolua, în penultimul act, cu învingătoarea dintre românca Patricia Țig și australianca Samantha Stosur, partidă care se va disputa joi seară.