A început bătălia pentru semifinalele Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manșa tur

Sport 05 Aprilie 2016 / 23:44 543 accesări

Primele două dueluri din manșa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League, disputate marți seară, s-au încheiat cu victoriile formaţiilor gazdă, dar rezultatele înregistrate lasă deschisă ecuaţia calificării în penultimul act al competiţiei. La Barcelona, duelul spaniol a fost câştigat de “extratereştrii”, după un meci extrem de încins, cu 11 cartonaşe galbene şi unul roşu acordate de arbitrul german Felix Brych. Atletico a deschis scorul prin Fernando Tores, în minutul 25, însă atacantul echipei din Madrid a fost eliminat în minutul 35, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Atletico nu a rezistat cu un om mai puţin în repriza a doua şi după mingea trimisă în bara transversală de Neymar, în minutul 50, a venit dubla lui Luis Suárez, care a decis învingătoarea. În celălalt meci, Bayern a trecut cu 1-0 de Benfica, unicul gol fiind marcat în startul partidei.

Rezultate: FC Barcelona - Atletico Madrid 2-1 (Luis Suárez 63, 74 / F. Torres 25) și Bayern Munchen - Benfica Lisabona 1-0 (Vidal 2).

Miercuri seară, de la ora 21.45, sunt programate și celelalte două întâlniri din prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor la fotbal: Paris Saint-Germain - Manchester City (în direct la Dolce Sport 1) și VfL Wolfsburg - Real Madrid (în direct la Dolce Sport 2).