AC Milan a cucerit Supercupa Italiei, disputată la Doha

Sport 27 Decembrie 2016 / 16:12 473 accesări

AC Milan a câștigat vineri, cu scorul de 4-3, după executarea loviturilor de departajare (1-1 în timpul regulamentar), meciul disputat la Doha cu Juventus Torino, în Supercupa Italiei, ediția 2016. Golurile din timpul regulamentar au fost înscrise de Chiellini, care a deschis scorul în minutul 18, pentru Juventus, respectiv Bonaventura, care a egalat în minutul 38. Cele două formații n-au mai reușit să înscrie, iar meciul a ajuns în prelungiri și, mai apoi, la penalty-uri de departajare. AC Milan a ratat primul șut, prin Lapadula (a apărat Buffon), dar apoi au transformat Bonaventura, Kucka, Suso și Pasalic. Pentru „Bătrâna Doamnă” au înscris Marchisio, Higuain și Khedira, ratând croatul Mandzukic (bară) și argentinianul Dybala (a apărat Donnarumma).

Au evoluat formațiile:

Juventus Torino (antrenor Massimiliano Allegri): Buffon - Lichtsteiner, Rugani, Chiellini, Alex Sandro (33 Evra) - Sturaro (79 Lemina), Marchisio, Khedira - Pjianic (67 Dybala) - Higuain, Mandzukic.

AC Milan (antrenor Vicenzo Montella): Donnarumma - Abate (102 Antonelli), Paletta, Romagnoli, De Sciglio - Kucka, Locatelli (74 Paslic), Bertolacci - Suso, Bacca (102 Lapadula), Bonaventura.

Supercupa Italiei s-a disputat în Qatar, pe stadionul Jassim Bin Hamad din Doha. Juventus Torino a câștigat Serie A și Cupa Italiei în sezonul trecut, iar AC Milan a jucat finala Cupei Italiei.

Acesta a fost primul trofeu cucerit de AC Milan din 2011, când își adjudeca titlul și Supercupa Italiei. „Diavolul” milanez și-a trecut în palmares a șaptea Supercupă a Italiei, după cele din 1988, 1992, 1993, 1994, 2004 și 2011. De asemenea, Supercupa de la Doha este primul trofeu din cariera de antrenor a lui Vincenzo Montella, care le-a mai antrenat pe AS Roma, Catania, Fiorentina și Sampdoria.