Agnieszka Radwanska, eliminată în sferturile turneului de la Shenzhen

05 Ianuarie 2017 / 12:38 388 accesări

Jucătoarea poloneză de tenis Agnieszka Radwanska, ocupanta locului 3 în clasamentul WTA, a pierdut, joi, scor 2-6, 6-3, 0-6, meciul disputat cu Alison Riske (SUA, 39 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 626,750 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 42 de minute. Agnieszka Radwanska, favorita numărul 1 a turneului, este cea care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea (78 WTA) în turul precedent.

Primul set a început cu Alison Riske la conducere, sportiva din Statele Unite ale Americii reuşind trei break-uri în primele cinci game-uri. Riske a condus cu 5-0, iar la acest scor Radwanska a avut o răbufnire de orgoliu şi a câştigat pe serviciul adversarei. În final, sportiva americană şi-a trecut în primul set, scor 6-2, în 37 de minute. Actul secund a fost reversul medaliei pentru Agnieszka Radwanska. Poloneza s-a distanţat rapid la 4-0, iar Riske a reuşit, rândul său, un break în game-ul cinci. În final, cele două au mers cap la cap cu serviciul, iar Radwanska a câştigat setul doi, scor 6-3, în 40 de minute. Setul decisiv i-a revenit lui Alison Riske, care s-a impus, scor 6-0, în faţa unei Agnieszka Radwanska fără replică, în doar 25 de minute.

Pentru accederea în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen, Alison Riske va încasa un cec în valoare de 43,663 de dolari şi 110 puncte în clasamentul mondial. În turul următor, sportiva din SUA o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Camila Giorgi (Italia, 81 WTA) şi Qiang Wang (China, 71 WTA).