Sport 25 Iulie 2015 / 00:00 750 accesări

Burcă a renunţat la funcţia de director sportiv al clubului Oţelul Galaţi

Ovidiu Burcă a renunţat la funcţia de director sportiv al clubului Oţelul Galaţi, pe care o ocupa din luna septembrie a anului trecut, a anunțat, vineri, gruparea moldoveană, într-un comunicat de presă postat pe site-ul oficial. Fost jucător al formaţiei Rapid București, Burcă negociază în prezent preluarea postului de preşedinte al clubului giuleştean. Conform site-ului citat, Burcă a declarat că nu va uita niciodată momentele trăite la Oţelul Galaţi. El a adăugat că Oţelul, retrogradată în Liga a 2-a, poate reveni la forma de acum patru ani dacă gruparea va primi sprijinul autorităţilor locale. Acţionarul majoritar al FC Rapid, Valerii Moraru, negociază cu Ovidiu Burcă pentru postul de preşedinte, el anunţând că speră ca, în zilele următoare, fostul fotbalist să semneze contractul.

Gardoş s-a accidentat grav la genunchi

Florin Gardoş, fotbalistul echipei Southampton, ar putea fi indisponibil şapte luni din cauza unei accidentări la genunchi, ceea ce înseamnă că va rata ultimele meciuri pe care naţionala României le va disputa în preliminariile Campionatului European din 2016. „Este o veste foarte tristă. Gardoş se află la al doilea sezon la Southampton. După o astfel de accidentare pierzi şase sau şapte luni şi toată lumea este dezamăgită”, a declarat tehnicianul Ronald Koeman după meciul amical cu Feyenoord, scor 3-0. „Din păcate, sezonul n-a început foarte bine: săptămâna trecută m-am accidentat grav la genunchi într-un amical şi a trebuit să mă operez luni. Operaţia a decurs fără probleme şi în cel mai scurt timp încep recuperarea. O să vă anunţ cum merg lucrurile, sunt convins că totul va fi bine”, a confirmat fundașul român. În vârstă de 26 de ani, Gardoş a jucat în 11 meciuri pentru Southampton în sezonul trecut.

UEFA a amendat FC Barcelona cu 30.000 de euro

Corpul de Control, Etică şi Disciplină al UEFA a amendat FC Barcelona cu suma de 30.000 de euro, ca urmare a încălcării regulamentelor forului la finala Ligii Campionilor, meci disputat la 6 iunie, la Berlin. FC Barcelona a fost amendată conform unui articol ce prevede că orice club este responsabil pentru comportamentul necorespunzător al suporterilor şi poate fi vizat de măsuri disciplinare, în acest caz pentru „recurgerea la gesturi, cuvinte, obiecte sau alte mijloace pentru a transmite un mesaj care nu este potrivit pentru un eveniment sportiv, în special mesaje de natură politică, ideologică, religioasă, ofensatoare sau provocatoare”. Potrivit presei spaniole, suporterii echipei FC Barcelona au afişat la meciul disputat la 6 iunie bannere cu mesaje de susţinere a independenţei Cataloniei. FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor pentru a cincea oară în istorie, după ce a învins, la 6 iunie, la Berlin, cu scorul de 3-1 (1-0), pe Juventus Torino, în finala competiţiei.

Real Madrid a învins Manchester City

Formaţia Real Madrid a învins, vineri, cu scorul de 4-1, echipa Manchester City, într-un meci disputat la Melbourne, în cadrul „International Champions Cup”. Golurile învingătorilor au fost marcate de Benzema (min. 21), Cristiano Ronaldo (min. 25), Pepe (min. 44) şi Cerişev (min. 73). Pentru Manchester City a înscris Yaya Toure, în min. 45+4, din penalty. La partidă au asistat 99.382 de spectatori.

Meciul OFK Belgrad - Steaua Roşie Belgrad, anchetat de Federaţia Sârbă de Fotbal

Federaţia Sârbă de Fotbal (FSS) a anunţat că a deschis o anchetă după meciul dintre echipele OFK Belgrad şi Steaua Roşie Belgrad, din prima etapă a noului sezon. „FSS a deschis o anchetă după ce rapoartele arată că la pauza meciului s-au făcut presiuni asupra jucătorilor şi staff-ului tehnic al echipei OFK Belgrad. Oficiali ai formaţiei au fost deja audiaţi”, se arată în comunicatul Federaţiei Sârbe. În prima etapă a campionatului sârb, Steaua Roşie Belgrad a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 6-2, după ce OFK Belgrad a condus la pauză cu 2-0. După meci, presa din Serbia a scris că unele persoane au intrat la pauză în vestiarul formaţiei OFK Belgrad şi le-au cerut jucătorilor şi antrenorilor să „o lase mai uşor”. De asemenea, antrenori sârbi şi-au exprimat scepticismul faţă de revenirea în joc după pauză a echipei Steaua Roşie Belgrad şi faţă de caracterul comic al unor goluri încasate de OFK Belgrad.

Giroud şi-a prelungit contractul cu Arsenal

Internaţionalul francez Olivier Giroud şi-a prelungit contractul cu gruparea Arsenal Londra, noul acord fiind valabil până în 2018. „Francezul Giroud a fost de acord cu prelungirea contractului din sezonul trecut, iar acum a semnat o înţelegere care îl leagă de club până în 2018”, a anunțat presa britanică. Fotbalistul în vârstă de 28 de ani joacă la Arsenal din 2012.

Maradona consideră că partida Mexic - Panama, din semifinalele „Gold Cup”, ar trebui rejucată

Fostul internaţional argentinian Diego Maradona a notat, pe contul său de Facebook, că meciul Mexic - Panama, câştigat de mexicani cu două goluri înscrise din penalty, în minutele 90+10 şi 105+1, ar trebui să fie rejucat. „Îmi exprim solidaritatea cu jucătorii naţionalei din Panama. Meciul ar trebui rejucat şi arbitrul exclus”, a notat Maradona, adăugând că nu s-a mai văzut o asemenea atitudine părtinitoare de când „arbitrul mexican Codesal i-a furat pe toţi argentinienii la Cupa Mondială din 1990”. Selecţionata Mexicului a învins, miercuri noapte, la Atlanta, naţionala din Panama, scor 2-1 după prelungiri, golurile fiind marcate de Guardado, în min. 90+10 și 105+1, ambele din penalty, respectiv Torres, în min. 57. Meciul a fost arbitrat de americanul Mark Geiger.