Știri pe scurt

Sport 19 Mai 2015 / 00:00 1019 accesări

Daniela Hondiu, campioană europeană de sambo

La finalul săptămânii trecute, la Zagreb (Croația), s-au desfășurat Campionatele Europene de Sambo. La startul întrecerii au fost prezenți și trei sportivi de la CS Farul Constanța, iar Daniela Hondiu a reușit să urce pe podium. Sportiva pregătită de Viorel Gîscă a cucerit titlul european la categoria 56 de kilograme, după ce a trecut în finală de bulgăroaica Kalina Stefanova. „O parte din vis s-a îndeplinit! Mulțumesc familiei, colegelor, antrenorului, prietenilor și celor care au avut încredere în mine și m-au susținut!”, a scris sportiva pe pagina sa de Facebook.

Trofeul „Tomis” la yachting

Lacul Siutghiol din stațiunea Mamaia a găzduit, la sfârșitul săptămânii trecute, întrecerile din cadrul ediției a 54-a a Trofeului „Tomis” la yachting, competiție organizată de Yacht Club Regal Român la Clubul Nautic Pinguin. Clasamente - clasa Optimist: 1. Phillipp Frick (Sportul Studențesc București), 2. Mihai Mocanu (Nautic Yachting Club), 3. Diana Daniil (Yacht Club Regal Român); clasa Laser Radial: 1. Eduard Guță (Nautic Yachting Club), 2. Mihai Păslaru (Electrica București), 3. Cosmin Băraru (Nautic Yachting Club); clasa Laser 4,7: 1. Mara Frick (Sportul Studențesc București), 2. Roxana Cacenco (Electrica Constanța), 3. Tania Perceli (Știința Constanța).

Alex Şimicu a pierdut finala Cupei EHF la handbal masculin

Handbalistul Alexandru Şimicu, component al naţionalei României, a pierdut, duminică seară, finala Cupei EHF, cu echipa sa de club, HSV Hamburg, care a fost învinsă, în Turneul Final Four de la Berlin, de formaţia Fuchse Berlin, cu scorul de 30-27 (16-13). Alexandru Şimicu nu a reuşit să marcheze în finala cu Fuchse şi, mai mult, a fost eliminat cu cartonaş roşu din meci în minutul 37, la scorul de 19-16 pentru adversari. Sâmbătă, în semifinale, HSV Hamburg a eliminat formaţia daneză Skjern Handball, cu scorul de 27-23 (14-11), Alex Şimicu marcând două goluri. În finala mică a Cupei EHF, Skjern Handball a învins-o pe Gorenje Velenje, scor 27-22 (12-13). Alexandru Şimicu a mai evoluat în Turneul Final Four al Cupei EHF în 2014, alături de campioana României, HCM Constanţa.

HC Odorhei, înfrângere în manşa tur a finalei Challenge Cup la handbal masculin

Echipa de handbal masculin HC Odorhei a fost învinsă duminică seară, în deplasare, de formaţia portugheză Liberty Seguros ABC/Uminho, cu scorul de 32-28 (18-14), în manşa tur a finalei Challenge Cup. Manşa retur va avea loc duminică, 24 mai, pe terenul echipei antrenate de Vlad Caba. Obiectivul formaţiei HC Odorhei a fost calificarea în finala competiţiei. În timp ce formaţia portugheză joacă a doua finală de Challenge Cup din istorie, HC Odorhei se află în premieră în faţa unei astfel de performanţe.

Olaru şi Ioana Bogdan, în sferturi la Nurnberg

Perechea Raluca Olaru / Lara Arruabarrena (România / Spania), cap de serie nr. 4, s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Nurnberg, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Olaru şi Arruabarrena au trecut în primul tur, cu scorul de 6-3, 7-5, într-o oră şi 19 minute, de cuplul german Anna-Lena Friedsam / Carina Witthoeft, beneficiar al unui wild-card. Și perechea Elena Bogdan / Eva Hrdinova (România / Cehia) a ajuns în sferturi la Nurnberg. Bogdan şi Hrdinova au învins în primul tur, cu scorul de 6-4, 6-3, după o oră şi cinci minute, cuplul Natela Dzalamidze / Sviatlana Pirajenka (Rusia / Belarus). Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 1.468 de euro şi 60 de puncte în clasamentul de dublu. La simplu, Andreea Mitu, locul 99 WTA, venită din calificări, a fost învinsă ieri, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3, de sportiva cehă Tereza Smitkova, locul 71 WTA, în primul tur la Nurnberg. Partida a durat o oră şi 47 de minute. Pentru calificarea pe tabloul principal, Andreea Mitu va primi 19 puncte WTA şi un cec în valoare de 1.694 de euro.

Şarapova și Djokovic, învingători la Roma

Jucătoarea rusă Maria Şarapova, locul 3 WTA, a câştigat turneul de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o, în finală, pe sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, scor 4-6, 7-5, 6-1. Meciul a durat două ore şi 37 de minute. Şarapova va primi un cec de 400.250 de euro şi 900 de puncte WTA. La masculin, tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul ATP, l-a învins, în finală, pe elveţianul Roger Federer, al doilea favorit, scor 6-4, 6-3, şi a câştigat Mastersul de 1.000 de puncte de la Roma. Meciul a durat o oră şi 15 minute. Djokovic a câştigat la Roma şi anul trecut, iar în 2015 s-a impus în toate cele patru turnee majore la care a participat: Openul Australiei, Indian Wells, Miami şi Monte Carlo. Federer a mai jucat de trei ori finala la Roma, în 2003, 2006 şi 2013, pierzând de fiecare dată.

Real Madrid a câştigat Euroliga masculină de baschet

Formaţia Real Madrid a învins echipa Olympiacos Pireu, duminică seară, la „Palacio de Deportes”, scor 78-59, şi a câştigat Euroliga masculină de baschet. Real Madrid a reuşit să câştige Euroliga la 20 de ani de la ultima sa victorie în această competiţie. Echipa madrilenă a mai câştigat Euroliga de opt ori în istorie, iar Olympiacos are în palmares trei trofee.

Canada, campioană mondială la hochei pe gheaţă

Echipa naţională de hochei pe gheaţă a Canadei a câştigat Campionatul Mondial, după ce a învins, duminică seară, în finala de la Praga, cu scorul de 6-1, reprezentativa Rusiei. Scorul pe reprize a fost 1-0, 3-0, 2-1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Cody Eakin, Tyler Ennis, Sidney Crosby, Tyler Seguin, Claude Giroux şi Nathan MacKinnon, în timp ce pentru învinşi a înscris Evgheni Malkin. Canada, care nu a mai câştigat trofeul din 2007, a terminat competiţia cu zece victorii în tot atâtea meciuri. În finala mică, selecţionata Statelor Unite ale Americii a trecut, cu scorul de 3-0 (2-0, 1-0, 0-0), de formaţia Cehiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Nick Bonino, Trevor Lewis şi Charlie Coyle.

Finala Conferinţei de Vest a NHL

Echipa Anaheim Ducks a învins, duminică noapte, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, formaţia Chicago Blackhawks, în primul meci al finalei Conferinţei de Vest a Ligii Profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă, informează site-ul oficial al NHL. Scorul pe reprize a fost 1-0, 1-1, 2-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Hampus Lindholm, Kyle Palmieri, Nate Thompson şi Jakob Silfverberg, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Brad Richards. Anaheim Ducks conduce la general cu scorul de 1-0. Meciul al doilea al finalei Conferinţei de Vest se va disputa în această noapte, tot la Anaheim.

Houston Rockets s-a calificat în finala Conferinţei de Vest a NBA

Echipa Houston Rockets s-a calificat în finala Conferinţei de Vest a ligii profesioniste nord-americane de baschet, după ce a învins, duminică noapte, pe teren propriu, cu scorul de 113-100, formaţia Los Angeles Clippers, în meciul decisiv din semifinalele competiţiei, informează site-ul oficial al NBA. Cei mai buni marcatori ai învingătorilor au fost James Harden - 31 de puncte şi Trevor Ariza - 22 de puncte, în timp ce de la oaspeţi s-a remarcat Blake Griffin, cu 27 de puncte. Houston Rockets s-a calificat în finală cu scorul general de 4-3. În finala Conferinţei de Vest, Houston Rockets va întâlni echipa Golden State Warriors, care a trecut, cu scorul general de 4-2, de formaţia Memphis Grizzlies. În finala Conferinţei de Est se vor întâlni echipele Atlanta Hawks şi Cleveland Cavaliers.