Atletico Madrid, calificare la loviturile de departajare

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 18 Martie 2015 / 00:00 903 accesări

AS Monaco şi Atletico Madrid s-au alăturat, aseară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, formaţiilor Real Madrid, FC Porto, Paris Saint-Germain și Bayern Munchen. La Monaco, Arsenal s-a impus cu scorul de 2-0, însă această victorie nu a fost suficientă pentru a întoarce rezultatul nefavorabil din manşa tur. Meci dramatic la Madrid, unde finalista competiţiei în sezonul trecut, Atletico, a eliminat-o pe Bayer Leverkusen după executarea loviturilor de la 11 metri. După ce Raúl Garcia (minge trimisă peste poartă) şi Hakan Çalhanoğlu (balon respins de portarul Oblak) au ratat, Griezmann a punctat primul pentru Atletico de la punctul cu var. Rolfes şi Mario Suárez au înscris, după care au venit ratările lui Ömer Toprak şi Koke. Castro şi Fernando Torres nu au greşit, iar lovitura decisivă a fost ratată de Kiessling, care a şutat balonul peste poartă.

Rezultate: AS MONACO - Arsenal Londra 0-2 (Giroud 36, Ramsey 79) - în tur: 3-1 și ATLETICO MADRID - Bayer Leverkusen 1-0 (Mario Suárez 27) - după prelungiri - 3-2 la loviturile de la 11 metri - în tur: 0-1.

Meciurile din sferturile de finală se vor disputa la 14 şi 15 aprilie - manşa tur şi 21 şi 22 aprilie - manşa retur. Tragerea la sorţi a partidelor din sferturi este programată vineri, de la ora 13.00, la Nyon (Elveţia).