Atletul constănțean Marian Petre, campion național de juniori 2

Sport 14 Martie 2017 / 16:16 648 accesări
Campionul național Marian Petre, alături de antrenorul Alin Larion

În weekend-ul trecut, la Bacău s-a desfășurat faza finală a Campionatelor Naționale de atletism în sală pentru juniori 2, competiție la care cluburile constănțene au participat cu 20 de atleți și atlete, cucerind trei medalii. Cea mai bună comportare a reușit-o Marian Petre (CS Farul, antrenor Alin Larion), care a urcat pe podium în ambele probe la care a participat. Petre a devenit campion național la triplusalt, cu o performanță de 14,69 metri, și a obținut medalia de bronz la săritura în lungime, cu 6,55 m.

A treia medalie pentru atletismul constănțean a fost obținută de David Ciolpan (Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța, antrenor Cătălin Ganera) - argint la săritura în lungime, cu 6,61 m. Titlul de campion i-a revenit lui Andreas Bucșă (Dinamo București - CSM Călărași), cu 7,01 m. La triplusalt, Ciolpan s-a clasat al 4-lea, cu 14,20 m.

Bianca Șiangă (Farul - LPS, antrenor Eveline Lisenco) a ocupat locul 7 la triplusalt, cu 11,31 m, iar fratele său Stere Șiangă (Farul - LPS, antrenor Eveline Lisenco) s-a clasat pe locul 10 la săritura în lungime, cu 6,03 m. Maria Timofei (LPS - Farul, antrenor Niculina Chiricuță) a ocupat locurile 4 la triplusalt, cu 11,64 m, și 5 la săritura în lungime, cu 5,17 m.

Iată și clasările altor doi sportivi de la LPS - Farul din grupa Niculinei Chiricuță: Robert Bîrsa - locul 5 la săritura în lungime, cu 6,32 m, și locul 4 la 60 m plat, cu 7,22 secunde; Dragoș Silvestru - locul 6 la triplusalt, cu 13,66 m. Eduard Rusu (LPS) s-a clasat pe locul 8 atât la 400 m plat, cu 53,20, cât și la 800 m, cu 2:04,51.

La rândul său, Cristina Stancu (CSȘ 1 Constanța) a ocupat locul 8 la lungime, cu 4,88 m, și locul 9 la triplusalt, cu 10,80 m.

În total, la Naționalele pentru juniori 2 au participat 428 de atleți de la 83 de cluburi, 247 de băieți și 181 de fete.