Australian Open. Simona Halep a ratat calificarea în semifinala competiției

Sport 16 Februarie 2021 / 11:41 2608 accesări
Sursa foto: Twitter, Simona Halep

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de americanca Serena Williams cu 6-3, 6-3, marţi, la Melbourne, în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Williams a început meciul în forță și a câștigat primele două game-uri, a avut un retur agresiv și a reușit să se apere foarte bine.
Setul s-a terminat în cele din urmă 6-3 pentru Serena Williams, după aproape 40 de minute de joc.

Setul al doilea a început diferit, cu primele două game-uri câștigate de Halep.
Game-ul 3 a fost pierdut de Simona, care a servit moale, scurt, și a fost obligată de Williams să lovească numai din alergare. Scorul a devenit ulterior 3-1 pentru Simona, dar Serena a reușit să egaleze la 3-3.

În game-ul șapte s-a jucat de la egal la egal, Williams a reușit să controleze schimburile și a dus în cele din urmă scorul la 6-3.

Serena Williams va juca împotriva japonezei Naomi Osaka (locul 3 WTA).