Axiopolis Cernavodă, în turul al IV-lea din Cupa României la fotbal

Fotbal intern

Sport 07 Octombrie 2020 / 20:53 2064 accesări
Sursa foto: Facebook Suporter Axiopolis Cernavodă

Miercuri, 7 octombrie, la Cernavodă, pe stadionul „Trust”, echipa locală Axiopolis Sport a întâlnit, în turul al III-lea al Cupei României la fotbal, ediția 2020-2021, formaţia Agricola Borcea, „colega” din Seria a 3-a a Ligii a 3-a. La capătul unei partide atractive, cu multe goluri, Axiopolis a câştigat cu scorul de 6-3, la pauză 4-2, obţinând calificarea în turul al IV-lea al competiţiei. Cea mai spectaculoasă reuşită i-a aparţinut lui Rafael Licu, în minutul 11, reluare din „foarfecă”, iar celelalte goluri pentru echipa antrenată de Tibi Bălan au fost marcate de Vlăduţ Ştefănescu, în minutul 7, Cătălin Tudorică, în minutele 32 şi 39, Cosmin Ionică, în minutul 77, şi Mădălin Martin, în minutul 83. Oaspeţii au redus mereu din diferenţă, înscriind în minutele 23, 34 şi 74.

În turul al IV-lea, dacă Departamentul de Competiții al Federaţiei Române de Fotbal va menţine împerecherea echipelor participante conform criteriului geografic, am putea asista la o confruntare Axiopolis Sport Cernavodă - FC Farul Constanţa.