Barcelona aduce liniştea pe „Santiago Bernabeu”

Fotbal internaţional

Sport 23 Decembrie 2017 / 16:53 723 accesări
Lionel Messi a marcat din nou în poarta Realului

Mult aşteptatul duel dintre Real Madrid şi FC Barcelona, disputat sâmbătă, la Madrid, pe stadionul „Santiago Bernabeu”, în etapa a 17-a a campionatului Spaniei, s-a încheiat cu victoria Barcelonei, care a redus la tăcere suporterii „galacticilor”. Realul şi-a prezentat înaintea meciului trofeul cucerit la Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor, dar Barca nu a ţinut cont de acest lucru şi a câştigat la scor de forfait „El Clasico”. Golurile au fost înscrise de Luis Suarez (min. 54), Messi (min. 64-pen.) şi Aleix Vidal (min. 90+3). În urma victoriei cu scorul de 3-0 de la Madrid, FC Barcelona a acumulat 45 de puncte şi ocupă pe primul loc în clasament, în timp ce Real Madrid rămână pe locul 4, cu 31 de puncte.

MECI SPECTACULOS ŞI ÎN ANGLIA

Şi etapa a 19-a din Anglia a oferit iubitorilor fotbalului, vineri seară, o partidă superbă, Arsenal Londra şi FC Liverpool terminând la egalitate, scor 3-3. Liverpool a condus cu 2-0 în deplasare, după golurile lui Coutinho (min. 26) şi Salah (min. 52), dar trupa lui Wenger a întors miraculos rezultatul în doar cinci minute, prin golurile înscrise Sanchez (min. 53), Xhaka (min. 56) şi Mesut Ozil (min. 58) au marcat. Firmino a stabilit rezultatul final, în minutul 71. În clasament, Liverpool a rămas pe locul 4, cu 35 de puncte, iar Arsenal se află pe locul 5, cu 34 de puncte.