Bundesliga a dat semnalul revenirii

Fotbal internaţional

Sport 16 Mai 2020 / 23:47 698 accesări

După o pauză de două luni cauzată de pandemia de coronavirus, sâmbătă s-au disputat primele întâlniri din etapa a 26-a a campionatului primei ligi din Germania la fotbal.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, 16 mai:

Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen 4-0 (Haaland 29, Guerreiro 45, 63, T. Hazard 48)

Augsburg - VfL Wolfsburg 1-2 (Jedvaj 54 / Steffen 43, Ginczek 90+1)

Fortuna Düsseldorf - SC Paderborn 07 0-0

RasenBallsport Leipzig - SC Freiburg 1-1 (Y. Poulsen 77 / Gulde 34)

Hoffenheim - Hertha Berlin 0-3 (Akpoguma 58-autogol, Ibisevic 60, Cunha 74)

Eintracht Frankfurt - Borussia Mönchengladbach 1-3 (Andre Silva 81 / Plea 1, M. Thuram 7, Bensebaini 73-pen.).

În meciul Hoffenheim - Hertha Berlin, jucătorii echipei oaspete nu au respectat recomandările de distanţare fizică în momentul când s-au bucurat după înscrierea unui gol.

În partida Eintracht Frankfurt - Borussia Mönchengladbach, ambele formaţii au efectuat câte cinci schimbări de jucători. Acest lucru este acum posibil, după deciza IFAB, adoptată pentru a ajuta echipele la revenirea din pauza cauzată de pandemia de coronavirus.

Programul următoarelor meciuri - duminică, 17 mai - ora 16.30: FC Köln - Mainz 05 (în direct la Digi Sport 1), ora 19.00: Union Berlin - Bayern München (în direct la Digi Sport 1); luni, 18 mai, ora 21.30: Werder Bremen - Bayer Leverkusen (în direct la Digi Sport 1).

Clasament: 1. Bayern 55p, 2. Dortmund 54p, 3. Mönchengladbach 52p, 4. Leipzig 51p, 5. Leverkusen 47p, 6. Wolfsburg 39p, 7. Freiburg 37p, 8. Schalke 37p, 9. Hoffenheim 35p, 10. Köln 32p, 11. Hertha 31p, 12. Union 30p, 13. Eintracht 28p, 14. Augsburg 27p, 15. Mainz 26p, 16. Düsseldorf 23p, 17. Werder 18p, 18. Paderborn 17p.