Buzărnescu și Dulgheru, în turul secund la Roland Garros

Tenis de câmp

Sport 28 Mai 2018 / 18:24 548 accesări
Mihaela Buzărnescu s-a calificat fără probleme în turul al doilea la French Open

În turneul feminin de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului, primul tur a adus, luni, două victorii pentru tenismenele tricolore. Mihaela Buzărnescu (locul 32 WTA şi favorită numărul 31) a învins-o pe Vania King (SUA, locul 1.276 WTA), cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 26 de minute de joc. Tot în primul tur, Alexandra Dulgheru (locul 160 WTA) a produs surpriza şi a trecut de Christina McHale (SUA, locul 85 WTA), într-un meci reluat de la scorul de 1-1 la seturi, 5-7 și 7-6 (7/5). Dulgheru s-a impus în setul decisiv cu 6-3. Prin prezența în turul al doilea la Roland Garros, Buzărnescu și Dulgheru și-au asigurat câte un cec în valoare de 79.000 de euro și câte 70 de puncte WTA. În turul secund, Buzărnescu o va înfrunta pe Rebecca Peterson (Suedia, locul 97 WTA), iar Olaru o va întâlni pe Anett Kontaveit (Estonia, locul 25 WTA).

COPIL, ELIMINAT DUPĂ UN MECI MARATON

Tot luni, în primul tur la simplu masculin, Marius Copil (locul 95 ATP) a cedat în confruntarea cu Marco Cecchinato (Italia, locul 72 ATP), după ce a condus cu 2-0 la seturi. Italianul s-a impus cu scorul de 2-6, 6-7 (4/7), 7-5, 6-2, 10-8, după trei ore şi 41 de minute de joc. Pentru prezenţa în primul tur la French Open, Copil va primi un cec în valoare de 40.000 de euro și 10 puncte ATP.