Calificare spectaculoasă pentru Jaqueline Cristian în sferturile de finală ale turneului de la Charleston

Sport 05 Aprilie 2024 / 07:44 645 accesări

Jaqueline Cristian (25 ani, 83 WTA) s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, joi, după ce a învins-o pe americanca Emma Navarro, cu 6-3, 5-7, 6-1.

Jaqueline Cristian a reuşit a doua sa victorie consecutivă în faţa unei jucătoare din top 20 mondial, după două ore şi 27 de minute.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 22.146 de dolari şi 108 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, care a întrecut-o pe ucraineanca Anhelina Kalinina cu 6-1, 6-4. Singurul meci direct cu Kasatkina (26 ani, 11 WTA) s-a încheiat cu abandonul româncei în 2022, în turul al doilea la Doha, la scorul de la 2-2 în setul secund, după ce îl câştigase pe primul cu 6-2.