Campionul olimpic a fost eliminat

Tenis

Sport 13 August 2008 / 00:00 652 accesări

Turneul olimpic masculin de tenis continuă fără deţinătorul trofeului. După ce a uimit lumea tenisului în urmă cu patru ani, la Atena, cînd a izbutit să intre în posesia titlului olimpic, chilianul Nicolas Massu a părăsit turneul de la Beijing de la a doua apariţie. Învingătorul lui Massu a fost argentinianul David Nalbandian (fav. nr. 7), care s-a impus cu 7-6 (0), 6-1. Ziua de ieri a fost lipsită de surprize majore în turneul băieţilor elveţianul Roger Federer (fav. nr. 1, 6-2, 6-4 cu salvadorianul Rafael Arevalo), spaniolul Rafael Nadal (fav. nr. 2, 6-1, 6-2 cu australianul Lleyton Hewitt) şi sîrbul Novak Djokovic (fav. nr. 3, 6-4, 6-2 cu germanul Rainer Schuettler) obţinînd victorii facile. Declinul rusului Nicolai Davidenko (fav. nr. 4) a fost confirmat, francezul Paul Henry Mathieu oprind aventura chineză a rusului în al doilea tur (7-5, 6-3).

În turneul feminin surprizele de marcă au ocolit turul secund al competiţiei feminine. După retragerea Anei Ivanovic (fav. nr. 1) şi înfrîngerea neaşteptată a Svetlanei Kuzneţova (3) din turul inaugural, Jelena Jankovic (nr. 2), Serena Williams (4), Elena Dementieva (5), Dinara Sanina (6) şi Venus Williams (7) au obţinut victorii în număr minim în turul secund păşind fără emoţii în optimi. Au surprins, oarecum, înfrîngerile suferite de poloneza Agnieszka Radwanska (8) şi Patty Schnyder (13), în faţa italiencei Francesca Schiavone (6-3, 7-6) şi, respectiv, a germancei Sybille Bammer (6-4, 6-4).