CFR a pierdut primul duel din play-off-ul UCL

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa tur

Sport 21 August 2019 / 00:18 638 accesări
Internaţionalul român Nicolae Stanciu a contribuit la victoria Slaviei în meciul cu CFR

Prima manşă din play-off-ul UEFA Champions League, disputată marţi seară, la Cluj-Napoca, între CFR Cluj şi Slavia Praga, s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeţilor, scor 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Masopust, în minutul 28, după un corner executat de internaţionalul român Nicolae Stanciu. Cujenii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 79, mingea trimisă de la punctul cu var de Omrani fiind respinsă de portarul Kolar.

Au evoluat următoarele formaţii - CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Cestor, A. Burcă, Camora (cpt.) - Luis Aurelio (72 Al. Păun), Bordeianu (87 Hoban), Djokovic - C. Deac, Ţucudean (46 Rondon), Omrani; Slavia (antrenor Jindrich Trpisovsky): Kolar - Coufal, Hovorka, Kudela, Boril - Soucek (cpt.), I. Traore (63 Kral) - Masopust (84 Holes), Stanciu, Olayinka - Van Buren (68 Skoda). La oaspeţi, mijlocaşul Alexandru Băluţă a rămas pe banca de rezerve. Cartonaşe galbene: Djokovic, Bordeianu, A. Burcă / Coufal, Soucek, Skoda. Meciul a fost arbitrat la centru de turcul Cüneyt Çakır.

Întâlnirea retur dintre CFR şi Slavia va avea loc la Praga, la 28 august, tot de la ora 22.00.

Celelalte rezultate de marţi seară: LASK Linz - FC Bruges 0-1 (Vanaken 10-pen.), Apoel Nicosia - Ajax Amsterdam 0-0 - Mazraoui (Ajax) a fost fost eliminat în minutul 80. La Ajax, Răzvan Marin a fost titular şi a fost înlocuit în minutul 62, primind un cartonaş galben în minutul 18.

Programul celorlalte meciuri din manşa tur a play-off-ului Ligii Campionilor - miercuri, 21 august, ora 22.00: Olympiacos Pireu - Krasnodar, Youngs Boys Berna - Steaua Roşie Belgrad, Dinamo Zagreb - Rosenborg Trondheim.

Învingătoarele din dubla manşă se vor califica în grupele Ligii Campionilor, iar învinsele vor juca în grupele UEFA Europa League.