Cinci medalii câștigate de doi pompieri constănțeni

Justiție 28 Aprilie 2015 / 00:00 1078 accesări

Trei medalii de aur, una de argint și una de bronz au adus la Constanța cei doi reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) "Dobrogea" care au luat parte, în perioada 22-24 aprilie, la Campionatul de atletism și cros 2015: Cupa Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România. Competiția a fost găzduită de Stadionul Municipal și de parcul Zăvoi, din municipiul Râmnicu Vâlcea. Plt. adj. şef  Gheorghe Romaşcanu a obținut locul 1 la proba de 1.500 de metri (+45 de ani), locul 2 la cros 3.000 de metri (+45 de ani) și s-a clasat al treilea la cursa de 100 de metri (+45 de ani). Plt. maj. Ion Nicuşor a terminat primul la săritura în lungime (+35 de ani) și la proba de 100 de metri (+35 de ani). Ca urmare a rezultatelor excelente pe care le-au obținut, cei doi au fost selecționați în lotul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, pentru a participa la Campionatul de atletism şi cros 2015 - finala pe minister, ce se va desfășura la Piteşti, în luna mai.