CN de volei pe plajă pentru senioare și-a desemnat semifinalistele

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Pe plaja „Dandana“ din Mamaia

CN de volei pe plajă pentru senioare și-a desemnat semifinalistele

Sport 23 August 2017 / 15:50 1324 accesări
Principalele favorite, Beata Vaida și Adriana Matei, au câștigat fără probleme cele trei meciuri din grupa A

Principalele favorite, Beata Vaida și Adriana Matei, au câștigat fără probleme cele trei meciuri din grupa A

La Campionatul Național de volei pe plajă pentru senioare au fost stabilite toate echipele calificate în semifinale, precum și meciurile de clasament, în urma disputării miercuri, pe plaja „Dandana” din zona Casino din stațiunea Mamaia, a partidelor din ultima etapă a fazei grupelor. Continuă lupta pentru medalii următoarele echipe: Adriana Matei / Beata Vaida (CSM Satu Mare) şi Sorina Răileanu (Buz) / Adriana Melniciuc (CSU Reșița / CSM Timișoara) - din Grupa A, Oana Vlad și Ioana-Alexandra Ordean (CSU Reșița / CSM Timișoara) și Alexandra Ariton / Raluca Bucur (U. Cluj) - din Grupa B. Silvia Coman / Denisa Dumitru (CSM București / CSȘ 1 Momentos Constanța), Bianca Cojocaru / Vanesa Deșliu (CS Medgidia), Amalia Șandru / Diana Telian (Pro Volei Arad) și Alexandra Bara şi Denisa Mocar (U. Cluj) vor disputa partide de clasament pentru locurile 5-8.

Rezultatele meciurilor din etapa a treia a fazei grupelor în turneul feminin - Gr. A: Cojocaru / Deșliu - Coman / Dumitru 2-0 (21-17, 21-8) şi Răileanu / Melniciuc - Matei / Vaida 0-2 (15-21, 14-21); Gr. B: Bara / Mocar - Vlad / Ordean 0-2 (16-21, 15-21) și Ariton / Bucur - Șandru / Telian 2-0 (21-16, 21-17).

Clasamente finale - Grupa A: 1. Matei / Vaida 3 victorii, 6 puncte; 2. Răileanu / Melniciuc 2v, 5p; 3. Cojocaru / Deșliu 1v, 4p; 4. Coman / Dumitru 0v, 3p; Grupa B: 1. Vlad / Ordean 3v, 6p; 2. Ariton / Bucur 2v, 5p; 3. Șandru / Telian 2v, 4p; 4. Bara / Mocar 0v, 3p.

Programul jocurilor de clasament din turneul feminin - sâmbătă, 26 august, ora 11.30 - meciul pentru locurile 7-8: Coman / Dumitru - Bara / Mocar; ora 12.30 - meciul pentru locurile 5-6: Cojocaru / Deșliu - Șandru / Telian.

Programul semifinalelor - sâmbătă, 26 august, ora 16.00, semifinala 1: Matei / Vaida - Ariton / Bucur; ora 16.50, semifinala 2: Vlad / Ordean - Răileanu / Melniciuc.

Programul finalelor - duminică, 27 august, ora 9.00: finala mică; ora 10.00: finala mare.

START ŞI ÎN TURNEUL MASCULIN

Miercuri după-amiază, de la ora 16.00, se vor disputa și primele meciuri din turneul masculin. Componența grupelor - GRUPA A: Marius Mascovits și Robert Vîrlan (CSM Arad / CSU Reșița), Bogdan Mehedințeanu și Bogdan Moroldo (CS Rapid București), Cătălin Lelea și Adrian Holhoș (FAN Arad), Valentin Hupoiu și George Carpen (CS U Știința București), Tilhamer Katona și Sergiu Rodina (UVVG Pro Volei Arad); GRUPA B: Bogdan Bratosin și Doru Ghimeș (CSU Reșița), Lucian Bădiceanu și Marius Ciortea (CSU Reșița), Cristian Maier și Sergiu Călin (CSU Reșița), Sergiu Gligor și Adrian Matica (Pro Volei Arad), Alin Duma și Marius Lupou (FAN Arad / CS Câmpia Turzii).

Programul partidelor de miercuri, din prima etapă a turneului masculin - ora 16.00 - Gr. A: Mehedințeanu / Moroldo - Katona / Rodina; ora 16.50 - Gr. A: Lelea / Holhoș - Hupoiu / Carpen; ora 17.40 - Gr. B: Bădiceanu / Ciortea - Duma / Lupou; ora 18.30 - Gr. B: Maier / Călin - Gligor / Matica.

Programul partidelor de joi, din etapa a doua a grupelor turneului masculin - ora 9.00 - Gr. A: Katona / Rodina - Lelea / Holhoș; ora 9.50 - Gr. A: Mascovits / Vîrlan - Mehedințeanu / Moroldo; ora 10.40 - Gr. B: Duma / Lupou - Maier / Călin; ora 11.30 - Gr. B: Bratosin / Ghimeș - Bădiceanu / Ciortea.

Primele două clasate vor obține calificarea în semifinale, iar celelalte echipe vor disputa meciuri de clasament. Premiile sunt în valoare totală de 3.500 de euro. Finalele pentru stabilirea campioanelor sunt programate duminică, începând cu ora 9.00. Echipele câștigătoare vor fi declarate campioane naţionale de senioare și seniori, ediţia 2017, şi vor primi din partea Federației Române de Volei trofeul, diplome, medalii şi tricourile de campion, iar din partea „Lake View” premiile în bani.



12