Constănţeanca Elena Zaharia, medalie de bronz la Europa Top 10 la tenis de masă

Sport 12 Octombrie 2020 / 22:18 683 accesări
Elena Zaharia a urcat pe treapta a treia a podiumului (Sursa foto: Facebook Federaţia Română de Tenis de Masă)

Desfăşurată la Berlin, în perioada 9-11 octombrie, competiţia Europa Top 10 la tenis de masă a adus delegaţiei României trei medalii. În întrecerea rezervată junioarelor I, constănţeanca Elena Zaharia a ocupat locul 3, obţinând medalia de bronz în primul său an la această categorie de vârstă.

„În primul an la junioare 1, Elena Zaharia s-a clasat pe locul trei la Berlin, după trei zile de concurs în care s-a luptat cu unele dintre cele mai valoroase jucătoare din Europa”, a notat pagina de Facebook Federaţia Română de Tenis de Masă.

Şi constănţeanca Bianca Mei-Roșu a participat pentru prima oară la Europa Top 10 în întrecerea rezervată junioarelor II şi s-a clasat pe 7.

La juniori II, România a mai obţinut două medalii. Iulian Chiriță a urcat pe treapta a doua a podiumului, cucerind medalia de argint, iar Andrei Istrate a obţinut medalia de bronz. Darius Movileanu a terminat concursul pe locul 4.

Antrenori: Emilian Bulbuc, Mădălin Ionașcu, Ionuț Seni, Anamaria Sebe, Viorel Filimon.

Staff medical: Eduard Crăciun, Mioara Șincan, Ion Anghel.