Constănțeanul Cristian Pletea - campion național la tenis de masă, în proba de dublu mixt

Sport 08 Martie 2017 / 16:57 685 accesări
Cristian Pletea și Adina Diaconu au devenit campioni naționali de seniori în proba de dublu mixt

La Buzău, în perioada 2-5 martie, au avut loc Campionatele Naționale individuale de tenis de masă pentru seniori. CS Farul Constanța a fost reprezentat de trei jucători, care au fost eliminați repede, nereușind să ajungă în fazele superioare ale competiției. La masculin, Bogdan Postudor a câștigat meciul din 16-imi cu Bogdan Roman, scor 4-2, dar a fost eliminat în optimi de Alexandru Cazacu (2-4). La feminin, unde pe tablou au fost doar 16 jucătoare, Cristina Hîrîci a depășit faza optimilor de finală, 4-0 cu Mihaela Dospina, dar a cedat în sferturi, 0-4 cu Camelia Ioacob. La rândul său, Alina Zaharia a părăsit competiția încă din primul tur, 0-4 cu Adina Diaconu, viitoarea campioană națională, care a cedat un singur set în patru întâlniri! Aflată în refacere după o accidentare, Elizabeta Samara nu a participat la Campionatele Naționale de anul acesta.

Dintre jucătorii constănțeni, cea mai bună evoluție a reușit-o Cristian Pletea (Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța), eliminat în sferturile de finală după 0-4 cu Constantin Cioti, sportiv format la Constanța, dar care acum a jucat pentru CSM Buzău. Pletea i-a învins la Buzău pe Alexandru Gheorghe (4-1) și George Coroian (4-0). Fratele său, Antonio Pletea (CS Top Star Constanța), a fost eliminat în primul tur, 0-4 cu Ovidiu Ionescu, viitorul campion național.

Mult mai bine a evoluat Cristian Pletea (16 ani) în proba de dublu mixt, unde alături de Adina Diaconu (CSM Slatina), a cucerit titlul de campion național de seniori! În finală, ei au învins cuplul alcătuit din Alin Spelbuș (CS Pristavu Cîmpulung Muscel) și Irina Ciobanu (CS Politehnica Iași) cu scorul de 3-2, după ce trecuseră în semifinală, cu 3-0, de Hunor Szocs și Tania Plăian (CSM Bistrița). Pletea și-a mai trecut în palmares și o medalie de bronz la dublu masculin, unde a jucat alături de Hunor Szocs (CSM Bistrița).