Cristi Ganea a debutat la Athletic Bilbao în Cupa Spaniei

Fotbal internaţional

Sport 29 Noiembrie 2018 / 10:14 488 accesări

După o lungă aşteptare, Cristian Ganea a îmbrăcat pentru prima oară într-un meci oficial tricoul formaţiei Athletic Bilbao, în partida disputată, miercuri, pe teren propriu, cu Huesca, scor 4-0, în prima manşă a 16-imilor de finală ale Cupei Spaniei. Campion cu Viitorul în 2017, Cristi Ganea a fost trimis în teren în minutul 73, în locul lui Aduriz, autorul golurilor înscrise în minutele 10 şi 32. Celelalte două goluri au fost marcate de Pablo Insua, în minutul 27, autogol, şi de Benat, în minutul 55. Cristi Ganea a fost aplaudat de cei 25.000 de spectatori prezenţi pe stadionul „San Mames” din Bilbao, la prima sa apariţie în tricoul lui Athletic. Meciul retur va avea loc la 6 decembrie.

La 15 ianuarie, Athletic Bilbao şi FC Viitorul au ajuns la un acord pentru transferul jucătorului Cristian Ganea la gruparea bască, începând cu data de 1 iulie 2018. În vârstă de 26 de ani, Cristi Ganea a semnat un contract pe trei sezoane, cu opţiune de prrelungire pentru încă un sezon. Internaţionalul român nu a evoluat în niciun meci în campionat pentru Athletic Bilbao.