Derby Liga Naţională de handbal feminin: CS Rapid Bucureşti - CSM Bucureşti, 30-28 (16-13)

Sport 08 Februarie 2024 / 07:56 691 accesări
arhivă

arhivă

CS Rapid Bucureşti a învins-o pe CSM Bucureşti cu scorul de 30-28 (16-13), miercuri seara, pe teren propriu, în derby-ul Ligii Naţionale de handbal feminin, desfăşurat în etapa a 16-a. Aceasta este prima înfrângere suferită de campioana CSMB în acest sezon intern, după 15 victorii consecutive. ”Tigroaicele” au încheiat neînvinse şi sezonul trecut al Ligii Florilor.

Vicecampioana Rapid a dominat prima repriză, pe care a încheiat-o cu un avantaj de trei goluri, 16-13.

În repriza secundă, CSMB s-a apropiat la un singur gol în mai multe rânduri, dar nu a reuşit egalarea. Rapid a condus de câteva ori la patru goluri, 23-19, 24-20, 25-21, 26-22, iar în cele din urmă s-a impus cu 30-28.

Pentru Rapid au înscris Orlane Kanor 7 goluri, Albertina Kassoma 4, Dorina Korsos 3, Laura Kanor 3, Lorena-Gabriela Ostase 3, Alexandra-Diana Badea 3, Andjela Janjusevic 3, Estevana Polman 2, Lara Gonzalez Ortega 1, Milena Raicevic 1. Denisa Dedu a avut 11 intervenţii, iar Diana Ciucă 4.

Golurile CSM-ului au fost reuşite de Cristina Neagu 6, Alexandra Dindiligan 5, Monika Kobylinska 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Elizabeth Omoregie 3, Vilde Mortensen Ingstad 2, Grace Zaadi Deuna 2, Mihaela-Andreea Mihai 2, Laura Flippes 1. Laura Glauser a apărat 5 şuturi, iar Marie Skurtveit Davidsen a apărat 6 aruncări.