Deţinătoarea trofeului a acces în semifinale

Tenis / Wimbledon 2008

Sport 02 Iulie 2008 / 00:00 584 accesări

Actuala ediţie a celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului dă mari bătăi de cap favoritelor din turneul de simplu. După Ana Ivanovic (fav. nr. 1), Jelena Jankovic (fav. nr. 2) şi Maria Şarapova (fav. nr. 3), Wimbledon-ul a rămas şi fără al patrulea cap de serie. Svetlana Kuzneţova (fav. nr. 4) n-a “dansat” pe iarba londoneză decît pînă în optimi, fază a competiţiei în care a fost învinsă de Agnieszka Radwanska, scor 6-4, 1-6, 7-5. Ieri s-au disputat sferturile de finală ale turneului feminin de simplu. Duelul rus dintre Elena Dementieva (fav. nr. 5) şi Nadia Petrova (fav. nr. 21) s-a încheiat cu succesul Elenei Dementieva, scor 6-1, 6-7, 6-3. Într-o altă partidă, deţinătoarea trofeului, Venus Williams (fav. nr. 7), a întrerupt ascensiunea thailandezei Tamarine Tanasugarn, pe care a învins-o cu 6-4, 6-3. În celelalte două meciuri din sferturi s-au înregistrat următoarele rezultate: Jie Zheng (China) - Nicole Vaidisova (Cehia, fav. nr. 18) 6-2, 5-7, 6-1 şi Serena Williams (fav, nr. 6) - Agnieszka Radwanska (Polonia, fav. nr. 14) 6-4, 6-0. Elena Dementieva - Venus Williams şi Jie Zheng - Serena Williams se vor afla faţă în faţă, joi, în semifinale, avînd drept miză prezenţa în marea finală de sîmbătă.

În turneul masculin de simplu, azi sînt programate cele patru sferturi de finală: Federer (1) - Ancic, Safin - Lopez (31), Schuttler - Clement şi Murray (12) - Nadal (2).

Elena Bogdan şi Ana Bogdan continuă în turneul de dublu al junioarelor

Eliminate surprinzător încă din primul tur al turneului de simplu, unde erau creditate cu şanse la cucerirea trofeului, junioarele Elena Bogdan şi Ana Bogdan au obţinut victorii în manşa inaugurală a competiţiei de dublu. Chiar dacă sînt singurele jucătoare din România în turneul londonez, cele două sportive nu fac pereche. Elena Bogdan face cuplu cu sîrboaica Bojana Jovanovski, alături de care este cotată cu prima şansă la cîştigarea trofeului. Bogdan şi Jovanovski au obţinut calificarea în turul secund, după 6-1, 7-5 cu Malou Ejdesgaard (Danemarca) / Anna Piven (Ucraina). Ana Bogdan formează, alături de rusoaica Ksenia Lîkina, cuplul creditat cu şansa a doua la cîştigarea turneului de dublu al junioarelor. În primul tur, Bogdan şi Lîkina s-au impus, fără probleme, cu 6-1, 6-2, în faţa perechii Milana Spremo (Serbia) / Zsofia Susanyi (Ungaria).