Deţinătoarea trofeului UEFA Champions League, eliminată în optimi

Fotbal internaţional / Liga Campionilor

Sport 12 Martie 2020 / 07:24 750 accesări

După RB Leipzig şi Atalanta Bergamo, Atletico Madrid şi Paris Saint-Germain au obţinut şi ele calificarea în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Atletico Madrid a eliminat câştigătoarea ediţiei precedente, FC Liverpool, după ce formaţia engleză a condus cu 2-0, iar Paris Saint-Germain a trecut de Borussia Dortmund.

Rezultate - miercuri, 11 martie: FC Liverpool - Atletico Madrid 2-3 (Wijnaldum 43, Firmino 94 / Llorente 97, 105+1, Morata 120+1) - după prelungiri - în tur: 0-1 şi Paris Saint-Germain - Borussia Dortmund 2-0 (Neymar 28, Bernat 45+1) - în minutul 89, de la oaspeţi a fost eliminat Emre Can - în tur: 1-2.

Rezultatele înregistrate marţi, 10 martie: RB Leipzig - Tottenham Hotspur 3-0 (Sabitzer 10, 21, Forsberg 87) - în tur: 1-0 şi CF Valencia - Atalanta Bergamo 3-4 (Gameiro 21, 51, Ferran Torres 67 / Iličić 3-pen., 43-pen., 71, 82) - în tur: 1-4 - meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, iar al patrulea oficial a fost Sebastian Colţescu.

Celelalte patru confruntări din returul optimilor Ligii Campionilor vor avea loc săptămâna viitoare, după următorul program -

Marţi, 17 martie, ora 22.00: Juventus Torino - Olympique Lyon (în tur: 0-1) şi Manchester City - Real Madrid (în tur: 2-1). Meciul Juventus Torino - Olympique Lyon nu se va putea desfăşura la Torino.

Miercuri, 18 martie, ora 22.00: Bayern Munchen - Chelsea Londra (în tur: 3-0) şi FC Barcelona - SSC Napoli (în tur: 1-1). Ambele partide se vor disputa fără spectatori în tribune.

Meciurile vor fi transmise în direct la Digi Sport, Telekom Sport şi Look Sport.

Tragerea la sorţi a întâlnirilor din sferturile de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, 20 martie, de la ora 13.00, la Nyon (Elveţia). Partidele din sferturi sunt programate la 7 aprilie şi 8 aprilie - manşa tur şi la 14 aprilie şi 15 aprilie - manşa retur.

Semifinalele vor avea loc la 28 şi 29 aprilie - manşa tur şi la 5 mai şi 6 mai - manşa retur. Finala UEFA Champions se va disputa la 30 mai, la Istanbul.