FC Farul a eliminat-o pe Axiopolis, la loviturile de departajare

Fotbal / Cupa României, turul al IV-lea

Sport 21 Octombrie 2020 / 21:29 2355 accesări

FC Farul Constanţa s-a calificat în 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal, sezonul 2020-2021. În turul al patrulea al competiției, FC Farul a eliminat-o miercuri, în deplasare, pe Axiopolis Cernavodă, după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare. După 0-0 la finalul celor 90 de minute de joc au urmat prelungirile pe stadionul “Trust” din Cernavodă. Farul a deschis scorul în minutul 102, prin Măzărache, iar Axiopolis a egalat în minutul 115, prin Rafael Licu. Măzărache a mai trimis o dată mingea în poarta, în ultimul minut de joc, însă golul a fost anulat pentru un fault un atac.

1-1 după 120 de minute de joc, iar la loviturile de departajare jucătorii divizionarei secunde au avut nervii mai tari, fructificând toate loviturile de la punctul cu var, în timp ce Axiopolis a irosit un penalty.

Au marcat la loviturile de departajare - pentru Farul: Antonio Cruceru, Alexandru Stoica, Cosmin Bîrnoi, Dan Panait, Simon Măzărache; pentru Axiopolis: Marius Tudorică, Liviu Gheorghe şi Rafael Licu. Raul Vintilă a ratat singurul penalty, portarul Agachi fiind la post, astfel că ocupanta locului secund din Seria a 3-a a Ligii a 3-a a părăsit competiţia, iar Farul va întâlni în 16-imi, la 28 noiembrie, o echipă din prima ligă.

Rezultat final: Axiopolis - FC Farul 1-1 (0-0) - după prelungiri şi 3-5 la loviturile de departajare.

Au evoluat următoarele formaţii - Axiopolis (antrenor Tibi Bălan): Belibrov - G. Rusu, Vlăescu, Vintilă, Ed. Răducanu (67 Colcigeanu), Vieru (12 L. Gheorghe) - C. Ionică, M. Anton, Tudorică (cpt.), R. Stănescu (82 R. Licu) - Cheia; FC Farul (antrenor Ianis Zicu): Fara (46 Agachi) - Carabela, M. Leca, V. Lică (89 Antoche), D. Panait (cpt.) - Șt. Rus (60 Fl. Bălan), A. Cruceru, R. Silaghi - Hordouan (60 Bîrnoi), Banyoi (46 Măzărache), Al. Stoica.