FC Farul a trecut la limită de Aerostar

Fotbal / Liga a 2-a

Sport 05 Septembrie 2020 / 22:46 998 accesări

FC Farul Constanţa a obţinut a doua victorie consecutivă în actualul campionat, după ce s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a doua a eşalonului secund, 1-0 (Măzărache 24) cu Aerostar Bacău. Golul a fost înscris de atacantul Simon Măzarache, care a marcat primul său gol în tricoul Farului într-un meci oficial, trimiţând spectaculos, cu capul, mingea trimisă dintr-o lovitură liberă executată de Antonio Cruceru. Din păcate, chiar înainte de pauză, în minutul 45, mijlocașul Florin Bălan a văzut cartonașul roșu, după ce a lovit intenționat un adversar.

În partea a doua a jocului, aflaţi în inferioritate numerică, fotbaliştii pregătiţi de Ianis Zicu au avut emoţii atunci când mingea trimisă cu capul de Yabre a lovit bara şi când Burlacu a trimis balonul, cu capul, pe lângă vinclul porţii lui Udeanu. Şi Farul a avut o bară, în minutul 81, prin Antonio Cruceru, rămas singur cu portarul.

Au evoluat pentru FC Farul: Udeanu - M. Leca (62 Cană), V. Lică, I. Ursu, D. Panait - Greu, Antoche - Fl. Bălan, A. Cruceru (83 Carabela), Al. Stoica (62 Cărăruș) - Măzărache (39 Bîrnoi).

După încheierea partidei de sâmbătă, alb-albaștrii au cântat alături de suporterii care i-au încurajat pe tot parcursul întâlnirii, din spatele peluzei, în afara stadionului.

„Sper ca ei să vină din ce în ce mai mulți alături de băieți. Mă bucur foarte mult pentru emoțiile pe care le simt jucătorii mei. Merită toate aprecierile, și ale noastre, cei care suntem în cadrul clubului, și a celor care susțin necondiționat această echipă”, a spus antrenorul principal al Farului, Ianis Zicu.

Programul celorlalte meciuri ale etapei -

Duminică, 6 septembrie, ora 13.00: CSM Reșița - Petrolul Ploieşti (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport)

ora 18.30: CS Mioveni - Gloria Buzău (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport)

Luni, 7 septembrie, ora 18.30: Universitatea Cluj - ASU Politehnica Timișoara (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport)

Marţi, 8 septembrie, ora 17.00: Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CSM Slatina (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport)

Ripensia Timișoara stă în această etapă.

Clasament: 1. Călăraşi 6p (golaveraj: 4-0), 2. Rapid 6p (5-2), 3. FC FARUL 6p (3-1), 4. Chiajna 4p (4-2), 5. Miercurea Ciuc 4p (2-1), 6. U. Cluj 3p (1-0), 7. Slobozia 3p (2-3), 8. Metaloglobus 1p (2-2), 9-10. Buzău şi U. Craiova 1948 1p (1-1), 11-12. ASU Poli şi Mioveni 1p (0-0), 13. Tr. Măgurele 1p (2-3), 14-15. Reșița şi Ripensia 0p (0-0), 16-17. Pandurii Lignitul şi Petrolul 0p (1-2), 18. Slatina 0p (0-1), 19. Viitorul Pandurii 0p (1-3), 20. Aerostar 0p (0-2), 21. Recea 0p (0-4).