Garbine Muguruza, calificare, în premieră, în finala unui turneu de Grand Slam

Tenis de câmp / Turneul de la Wimbledon

Sport 10 Iulie 2015 / 00:00 1284 accesări

Jucătoarea spaniolă de tenis Garbine Muguruza, cap de serie nr. 20, s-a calificat, ieri, pentru prima dată în cariera sa, în finala unui turneu de Grand Slam, ea reuşind această performanţă la Wimbledon. Muguruza a trecut în semifinale de sportiva poloneză Agnieszka Radwanska, a 13-a favorită, scor 6-2, 3-6, 6-3. Meciul a durat o oră şi 56 de minute. Muguruza o va întâlni în ultimul act al competiţiei pe Serena Williams, principala favorită, americanca învingând-o, în cealaltă semifinală, cu scorul de 6-2, 6-4, pe rusoaica Maria Sharapova, cap de serie nr. 4, după o oră şi 19 minute de joc. Serena Williams, care a obţinut a 17-a victorie consecutivă în faţa sportivei ruse, va evolua pentru a 25-a oară în ultimul act la simplu la un Grand Slam. Finala turneului feminin este programată sâmbătă.

Astăzi se vor disputa semifinalele din turneul masculin: Roger Federer (Elveţia, locul 2 ATP) - Andy Murray (Marea Britanie, locul 3 ATP) și Novak Djokovic (Serbia, locul 1 ATP) - Richard Gasquet (Franţa, locul 20 ATP).

TECĂU, ELIMINAT ÎN SFERTURI LA DUBLU MIXT

Perechea Horia Tecău / Katarina Srebotnik (România / Slovenia), cap de serie nr. 6, a ratat, aseară, calificarea în semifinalele probei de dublu mixt de la Wimbledon. Tecău şi Srebotnik au pierdut, în sferturile de finală, confruntarea cu perechea perechea Robert Lindstedt / Anabel Medina Garrigues (Suedia / Spania), scor 4-6, 6-1, 3-6, după o oră şi 26 de minute de joc.