Halep a învins-o pe Bouchard și este în optimi la Dubai

Tenis de câmp

Sport 19 Februarie 2019 / 15:41 1442 accesări
Simona Halep a avut o evoluție foarte bună în turul secund la Dubai

Miercuri, în turul al doilea al turneului WTA de categorie Premier 5 de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.828.000 de dolari, tenismena constănțeană Simona Halep (locul 2 WTA și favorită numărul 3) a obținut o frumoasă victorie în duelul cu Eugenie Bouchard (Canada, locul 79 WTA, beneficiara unui wild-card). După o oră și 42 de minute de joc, Halep s-a impus cu scorul de 7-6 (7/4), 6-4, iar prin calificarea în optimile de finală și-a asigurat un cec în valoare de 29.695 de dolari și 105 puncte WTA. Simona Halep și-a trecut în palmares succesul cu numărul 200 pe suprafețe rapide.

„Mă simt foarte bine. Cred că am jucat un tenis foarte bun. Încerc să mă concentrez la fiecare minge. Este un sentiment extraordinar să fiu încurajată și le mulțumesc fanilor pentru acest lucru”, a spus Halep, imediat după încheierea partidei din turul secund. Pentru un loc în sferturile de finală ale Dubai Duty Free Championships, Halep o va întâlni pe Lesia Tsurenko (Ucraina, locul 23 WTA) sau pe Lin Zhu (China, locul 107 WTA, jucătoare venită din calificări). Halep a obținut trofeul la Dubai în 2015.

OLARU ESTE ÎN SFERTURI, LA DUBLU

Perechea formată din tenismena română Raluca Olaru și croata Darija Jurak s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Dubai. În optimi, Olaru şi Jurak au învins favoritele numărul 2, Nicole Melichar (SUA) și Kveta Peschke (Cehia), cu scorul de 7-6 (8/6), 7-6 (7/3), după o oră şi 50 de minute de joc. În sferturi, Olaru și Jurak vor înfrunta câștigătoarele din meciul Hao-Ching Chan / Latisha Chan (Taiwan) - Viktoria Kuzmova (Slovacia) / Ajla Tomljanovic (Australia). Prezența în sferturi la dublu la Dubai este recompensată cu un cec în valoare de 18.765 dolari şi 190 puncte WTA.

Miercuri, în optimile turneului de dublu, românca Irina Bara și slovena Dalila Jakupovic vor întâlni perechea Anna-Lena Groenfeld (Germania) / Demi Schuurs (Olanda), cap de serie numărul 8.