Halep, revenire spectaculoasă la Cincinnati

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 20 August 2016 / 08:45 817 accesări
În primul set, Simona Halep a revenit de la minge de 0-5 pentru Radwanska

Tenismena constănţeană Simona Halep, locul 4 WTA, a obţinut o spectaculoasă calificare în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari. În partida din sferturile de finală cu poloneza Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA, disputată în noaptea de vineri spre sâmbătă, Halep a revenit de la minge de 0-5 în primul set şi s-a impus în final cu scorul de 7-5, 6-1, după 91 de minute de joc. Halep a obţinut a 13-a victorie consecutivă, asigurându-şi pentru prezenţa în penultimul act la Cincinnatti suma de 123.665 de dolari şi 350 de puncte WTA.

În semifinale, Halep o va întâlni sâmbătă seară, de la ora 21.30 (în direct la Dolce Sport 2), pe tenismena germană Angelique Kerber, locul 2 WTA, jucătoare aflată în cursa pentru detronarea Serenei Williams din poziţia de lider mondial. Kerber trebuie să câştige trofeul pentru a deveni noul număr 1 WTA

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Garbine Muguruza (Spania, locul 3 WTA) şi Karolina Pliskova (Cehia, locul 17 WTA).

La ediţia precedentă a turneului de la Cincinnati, Simona Halep a pierdut finala jucată cu Serena Williams, care nu participă în acest an.