Halep s-a retras din turneul de la Toronto

Tenis de câmp / După ce a cedat primul set în sferturi

Sport 10 August 2019 / 04:45 801 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep, locul 4 WTA şi favorită numărul 4, nu a putut încheia partida din sferturile de finală ale turneului de la Toronto, dotat cu premii în valoare de 2,83 milioane de dolari. În noaptea de vineri spre sâmbătă, deţinătoarea trofeului la Rogers Cup a fost nevoită să se retragă după ce a pierdut primul set al întâlnirii cu Marie Bouzkova (Cehia, locul 91 WTA, jucătoare venită din calificări), scor 4-6, din cauza unor probleme la tendon. Bouzkova a condus cu 4-0, Halep a egalat, dar ultimele două game-uri au revenit cehoaicei. Halep va primi un cec în valoare de 60.455 de dolari şi 190 puncte WTA.

În celelalte întâlniri din sferturi la Rogers Cup s-au înregistrat următoarele rezultate: Sofia Kenin (SUA, locul 29 WTA) - Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA) 7-6 (7/2), 6-4, Karolina Pliskova (Cehia, locul 4 WTA) - Bianca Andreescu (Canada, locul 27 WTA) 0-6, 6-2, 4-6 şi Serena Williams (SUA, locul 10 WTA) - Naomi Osaka (Japonia, locul 2 WTA) 6-3, 6-4.

În semifinale, Kenin o va înfrunta pe Andreescu, iar Bouzkova va juca împotriva Serenei Williams.