HC Dobrogea Sud, final de aventură europeană

Handbal masculin / EHF European League

Sport 30 Septembrie 2020 / 00:16 1117 accesări

Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa a ratat calificarea în grupele EHF European League, după ce a pierdut la limită, marţi seară, la Lisabona, întâlnirea retur cu Sporting, scor 21-22, din manşa retur a turului al doilea preliminar. Handbaliştii antrenaţi de Djordje Cirkovic, George Buricea şi Ionuţ Rudi Stănescu au condus la pauză, scor 12-10, iar în startul reprizei a doua s-au desprins la patru goluri, 14-10. Gazdele au egalat la jumătatea reprizei secunde, iar echilibrul s-a menţinut până la final. La 20-20, în minutul 56, Chikovani a ratat un 7 metri, iar arbitrii germani Baumgart și Wild nu l-au eliminat pe Valdes, după care HCDS a evoluat în inferioritate, Buricea și Simovic fiind eliminaţi. Sporting a mai înscris de două ori până la final, în timp ce echipa noastră a marcat o singură dată, astfel că victoria a revenit formaţiei portugheze, care s-a calificat în faza grupelor.

În tur, la Constanţa, scorul a fost egal, 27-27 (14-16).

Au evoluat pentru HCDS: Iancu (14 intervenţii) şi Vasile - Nikolic 4 goluri, Komogorov 4g, Buricea 3g, Nistor 2g, Șandru 2g, Ilie 2g, Chiuffa 2g (2x7m), Radojevic 1g, Chikovani 1g, Blazevic şi Simovic.

Şi Potaissa Turda a ratat prezenţa în grupele EHF European League, după ce a pierdut, tot marţi seară, în deplasare, returul cu Fenix Toulouse, cu scorul de 27-31 (12-17). În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 35-35 (17-15).

Dinamo Bucureşti va reprezenta România în grupele EHF European League.