HCDS, în finala pentru locurile 5-6

Handbal masculin / Liga Națională

Sport 10 Mai 2018 / 19:18 1263 accesări

Laurențiu Toma a fost principalul marcator al constănțenilor în meciul de joi

Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a câștigat, joi, în Sala Sporturilor, partida decisivă cu Dunărea Călăraşi, din turneul locurilor 5-8 al Ligii Naționale de handbal masculin. La finalul celor 60 de minute de joc, handbaliștii pregătiți de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic s-au impus cu scorul de 23-22, la pauză 14-12, depășind cu scorul general de 2-1 echipa din Călărași (30-23 - pentru HCDS, la Constanța, în primul meci şi 24-22 - pentru Dunărea, la Călărași, în al doilea joc). Întâlnirea de joi a fost una în care oaspeții, după un început echilibrat, s-au desprins la trei goluri la jumătatea primei reprize, scor 8-5, grație și intervențiilor foarte bune ale portarului Șelaru. A urmat cursa de urmărire a gazdelor, care au profitat și de eliminările din tabăra adversă, iar în minutul 23 tabela de marcaj arăta 12-9 pentru HCDS. La pauză avantajul constănțenilor a fost de două goluri, 14-12, dar în partea a doua a jocului Dunărea a egalat în minutul 45, scor 18-18. Călărășenii au preluat conducerea în minutul 53, scor 21-20, au urmat două goluri pentru HCDS, dar și unul al oaspeților, iar Buricea a înscris golul victoriei, scor 23-22, cu șase secunde înaintea finalului. Spiritele s-au încins în ultimele secunde ale confruntării, dar lucrurile nu au degenerat și jucătorii celor două echipe s-au calmat, ultima aruncare fiind apărată de Dan Vasile.

Golurile formației constănțene au fost marcate de Toma 6 (3x7m), Malinovic 4, Cutura 3, Vujovic 2, Crnoglavac 2, Ignat 2, Nikolic 1, Rakcevic 1, Nistor 1 și Buricea 1. Portarul Mitrevski a avut șapte intervenții salvatoare, iar Dan Vasile, cinci.

În finala pentru locurile 5-6, HCDS va înfrunta formația SCM Politehnica Timișoara care a învins, tot joi, pe teren propriu, în meciul decisiv, pe Minaur Baia Mare, cu scorul de 24-18 (13-9). Poli a câștigat cu scorul general de 2-1 (33-26 - pentru Poli, la Timișoara, în primul joc şi 29-27 - pentru Minaur, la Baia Mare, în al doilea meci).

Prima întâlnire dintre HC Dobrogea Sud și Politehnica este programată la 17 mai, la Timișoara, iar al doilea joc va avea loc la Constanța, la 24 mai. Dacă va fi necesară, confruntarea decisivă se va disputa tot la Timișoara, la 30 mai.