HCM, victorie la scor şi cu Potaissa

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 16-a: HCM CONSTANŢA - POTAISSA TURDA 30-23

Sport 06 Februarie 2014 / 00:00 1091 accesări

În primul meci al etapei a 16-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, Handbal Club Municipal Constanţa a învins aseară, pe teren propriu, scor 30-23 (14-14), formaţia Potaissa Turda. Ambele formaţii au avut fluctuaţii în joc, HCM reuşind să se desprindă de la 4-2 la 9-3 - în min. 15, pentru ca Potaissa să revină spectaculos şi să preia conducerea în min. 22, scor 12-9! Criciotoiu a înscris apoi primul gol al Constanţei după opt minute de secetă, pentru ca tot el să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj în min. 29, scor 13-13. După 14-14 la pauză, Potaissa s-a desprins din nou la 18-15 - în min. 35, după care time-out-ul cerut de antrenorul principal al HCM-ului, Zvonko Sundovski, a avut efectul scontat. Şimicu a reuşit egalarea, 19-19 - în min. 42, iar căpitanul Toma a adus din nou Constanţa în avantaj, scor 20-19. Toma şi Şimicu au impus ritmul, iar în min. 51 soarta partidei era deja pecetluită, scor 26-20 pentru HCM. Tabela a fost închisă de Cristescu, iar HCM s-a impus în final cu 30-23, consolidându-şi prima poziţie în clasament.

„Până la urmă era normal să fie un meci greu, pentru că s-au întâlnit locul 1 cu locul 2. Am jucat perfect până la 9-3, apoi am dorit să facem un meci mare într-un timp cât mai scurt, iar acest lucru ne-a costat. Am revenit şi este bine că am câştigat. Cred că s-a decis primul loc înaintea play-off-ului”, a declarat Alexandru Şimicu. Emoţii a avut şi Nurhan Ali, directorul executiv al campioanei României, care nu-şi explică lipsa de reacţie de la mijlocul primei reprize: „Turda a pregătit din nou foarte bine meciul. Le-am spus apoi jucătorilor că nu asta este valoarea lor şi acest lucru s-a văzut în repriza secundă. În primele 40 de minute nu am fi sperat la un succes aşa de clar cum a fost în final. S-au relaxat nepermis la 9-3, dar în cele din urmă, meciul a fost câştigat de diferenţa de valoare”. De cealaltă parte, antrenorul Potaissei a recunoscut că HCM a fost echipa mai bună. „Am ţinut piept Constanţei, însă nu 60 de minute. Ne-au lipsit trei titulari şi Turda nu-şi permite să aibă două garnituri, ca marile echipe ale României. S-a văzut şi în final că nu am avut oameni la schimb şi am cedat şi fizic. Una peste alta, HCM a meritat cele trei puncte. A fost echipa mai bună şi îi urez succes în continuare. Primul loc este ocupat meritat de HCM Constanţa”, a spus antrenorul Horaţiu Gal.

Au evoluat - HCM: Popescu (13 intervenţii), Stănescu (3 intervenţii); Toma 8g, Şimicu 7g, Csepreghi 5g, Criciotoiu 3g, Stavrositu, Cutura şi Cristescu - câte 2g, Novanc 1g, Angelovski, Adzic, Buricea; Potaissa: Szopka (13 intervenţii); Dediu 6g (2x7m), Bursuc 5g, Pavel şi Adomnicăi - câte 3g, Lazăr şi Savic - câte 2g, Rogoz şi Ignat - câte 1g, Ştef.

Celelalte partide ale etapei a 16-a se vor disputa după următorul program - vineri: Pandurii Tg. Jiu - Ştiinţa Bacău (ora 18.00, Digi Sport 1), sâmbătă: CSM Bucureşti - Poli Timişoara (ora 10.30, Digi Sport 1), duminică: HCM Minaur Baia Mare - HC Odorhei (ora 11.00), CSU Suceava - CS Caraş Severin (ora 17.00); luni: Steaua Bucureşti - Dinamo Bucureşti (ora 19.45, Digi Sport 3).

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 44p, 2. Potaissa Turda 41p, 3. Ştiinţa Bacău 34p, 4. Dinamo Bucureşti 32p, 5. Pandurii Tg. Jiu 27p, 6. HC Odorhei 25p, 7. Poli Timişoara 15p (golaveraj: 378-397), 8. Steaua Bucureşti 15p (424-456), 9. Caraş-Severin 13p (362-383), 10. Minaur Baia Mare 13p (338-395) 11. CSM Bucureşti 4p, 12. CSU Suceava 3p.