Încă un succes la scor de forfait pentru tineretul României

Fotbal / Preliminariile EURO 2021

Sport 14 Octombrie 2019 / 22:56 655 accesări

Reprezentativa de fotbal Under 21 a României şi-a trecut în cont, luni seară, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, a doua victorie consecutivă în Grupa 8 a preliminariilor EURO 2021. După 3-0 cu Ucraina, joi seară, la Ploieşti, trupa selecţionerului Mirel Rădoi a învins şi Irlanda de Nord cu scorul de 3-0 (T. Băluţă 48, V. Mihăilă 59, A. Ciobanu 67). Oaspeţii au evoluat din minutul 38 cu un jucător mai puţin, portarul Hazard fiind eliminat pentru un fault asupra lui Man.

Fundaşul Radu Boboc şi mijlocaşul Andrei Ciobanu au jucat pe toată durata partidei, iar Andrei Ciobanu a şi înscris ultimul gol al întâlnirii, în timp ce George Ganea, al treilea forbalist de la Viitorul, a fost rezervă şi a fost trimis în teren în minutul 69. Alți doi foști jucători ai Viitorului au fost utilizaţi în confruntarea cu Irlanda de Nord. Tudor Băluță, căpitanul echipei noastre, a deschis scorul şi a fost schimbat în minutul 79, iar Denis Drăguș a intrat în minutul 69.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Mirel Rădoi): A. Vlad - Raţiu (63 Velisar), Paşcanu, Chindriş, R. Boboc - Oaidă, T. Băluţă (cpt.) (79 R. Grigore), A. Ciobanu - Man (69 Neicuţescu), Ad. Petre (69 G. Ganea), V. Mihăilă (69 Drăguş); Irlanda de Nord (selecţioner Ian Baraclough): C. Hazard (cpt.) - Balmer, Toal, Brown, Graham (75 Thompson) -Mccalmont (75 Boyd Munce), Mccann - Gordon (74 Parkhouse), Dunwoody (61 Palmer), Galbraith (38 Hughes) - Lavery.

Meciul a fost arbitrat la centru de slovenul Nejc Kajtazovic.

Luni s-a mai disputat în Grupa 8 meciul Finlanda - Danemarca, scor 0-1.

Clasament: 1. Danemarca 9p (golaveraj: 5-2), 2. Finlanda 7p (7-2), 3. ROMÂNIA 6p (7-2), 4. Ucraina 3p (4-5), 5. Irlanda de Nord 2p (2-6), 6. Malta 1p (0-8).

În următoarea etapă, la 14 noiembrie, România va întâlni Finlanda, tot pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari.