Incidentele din partida Viitorul - Dinamo vor fi analizate la 24 iulie

Fotbal / Liga 1

Sport 17 Iulie 2019 / 15:59 1551 accesări
Suporterii dinamoviști au pătruns pe teren în repriza a doua a meciului Viitorul - Dinamo

Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a amânat pentru săptămâna viitoarea judecarea incidentelor de la meciul FC Viitorul Constanța - Dinamo București, scor 5-0, din prima etapă a Ligii 1, informează site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal. Reamintim că întâlnirea disputată luni seară, pe stadionului „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, a fost întreruptă în repriza secundă, din cauza incidentelor provocate de suporterii dinamoviști, care au pătruns pe teren după al treilea gol înscris de Viitorul.

Comisia de Disciplină l-a suspendat două partide pe antrenorul echipei Gaz Metan Mediaş, Edward Iordănescu, aplicând și o penalitate sportivă de 320 de lei, după ce tehnicianul a fost trimis în tribună la meciul cu formaţia Chindia Târgovişte.

De asemenea, fotbalistul Andrei Patache, de la FC Botoşani, eliminat în meciul cu Astra Giurgiu, a primit o suspendare de două jocuri şi o penalitate sportivă de 3.000 lei.