Înfrângere la limită pentru Viitorul în UEFA Youth League

Fotbal / UEFA Youth League: FC VIITORUL - DINAMO ZAGREB 0-1

Sport 02 Octombrie 2018 / 22:04 689 accesări

Jucătorii Viitorului nu au putut învinge echipa croată

Stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a găzduit marţi seară meciul dintre echipele FC Viitorul și Dinamo Zagreb, din prima manșă a turului I din UEFA Youth League. La capătul unei partide echilibrate, formaţia croată s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol fiind marcat de Cuze, vârful de atac al oaspeţilor învingându-l pe portarul Şerban cu o lovitură de cap, la colţul scurt, în minutul 37. Dinamo a avut şi o bară, în minutul 11, Hasic trimiţînd balonul aproape de vinclu, iar în repriza a doua Viitorul ar fi putut egala în prelungiri, însă portarul Horkas a respins mingea şutată de Ilie.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă): Șerban - Boboc, Leca (cpt.), Vlad, Neciu (75 Nedelea) - Negrean (75 Mălăele), Călin, Tucaliuc - Mățan, Pop (62 Matiș), Halep (79 Ilie); Dinamo Zagreb U19 (antrenor Igor Jovicevic): Horkas (cpt.) - Hrvoj, Sutalo, Franjic, Radonja - Julardzija (75 Krizmanic), Tolic, Pavlak - Hasic (87 Sipos), Cuze, Marin (90+3 Radic). Cartonașe galbene: Leca, Pop, Boboc, Nedelea / Hasic, Tolic, Krizmanic. Meciul a fost arbitrat la centru de albanezul Juxhin Xhaja.

Manșa retur se va disputa la Zagreb, la 23 octombrie, de la ora 16.00.