Juniorii A de la HC Dobogea Sud, campioni naţionali la handbal pe plajă

Pentru al doilea an consecutiv

Sport 03 August 2018 / 17:45 848 accesări
HC Dobrogea Sud îşi păstrează supremaţia la beach-handball în întrecerea juniorilor A (sursa foto: hcdobrogeasud.ro)

Desfășurat timp de trei zile pe plaja din Mangalia, Campionatul Național de handbal pe plajă şi-a desemnat joi câştigătoarele ediţiei din 2018. Juniorii A (jucători născuți în 1999, 2000 și 2001) de la Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa au câștigat titlul național pentru al doilea an consecutiv, pe podium urcând şi echipele CSȘ Sighișoara (locul 2) şi CSȘ Brazi (locul 3). Pe locul 4 s-a situat formaţia CS Năvodari. Campion și anul trecut cu HCDS, la primul campionat național de beach-handball din istorie, Gabriel Ilie a fost desemnat MVP-ul turneului. Din echipa constănţeană, pregătită de antrenorul Aihan Omer, directorul Academiei HC Dobrogea Sud şi selecționer al primei reprezentative de beach-handball a României, au mai făcut parte Gabriel Chilianu (desemnat cel mai bun portar), Ștefan Moroșanu, ambii componenți ai echipei naționale Under 18, Marius Maftei, Paul Cazacu, Iulian Manea, Sabin Niculae, Radu Andrei Picoiu, Mihnea Nicolae, Ionuț Stănescu junior, Vlad Olaru, Tiberiu Zamfirescu şi Tudor Bărbulescu.

La juniori B, CSȘ Medgidia (antrenori Adrian Georgescu şi Ionuț Deli-Iorga) a învins în finala mare pe CSȘ 1 Constanța (antrenor Yuksel Osman), la aruncările de departajare. Bronzul a revenit echipei Minaur Baia Mare.

În întrecerea fetelor, CSȘ1 Constanța (antrenor Roxana Damian) și-a păstrat titlul de campioană la junioare A, iar Viitorul Cluj a devenit campioană la junioare B. Bianca Bostan (CSȘ 1) a fost desemnată MVP-ul turneului la junioare B.