La CE de volei masculin, România a pierdut şi partida cu Grecia

Sport 17 Septembrie 2019 / 09:39 982 accesări
Adrian Aciobăniţei a reuşit din nou cele mai multe puncte pentru echipa noastră (sursa foto: www.cev.eu)

Încă o înfrângere pentru reprezentativa masculină de volei a României în Grupa A de la turneul final al Campionatului European. După 0:3 cu Franţa şi Bulgaria şi 1:3 cu Italia, speranţele primei victorii erau legate de întâlnirea cu Grecia. Iar începutul a fost favorabil voleibaliştilor tricolori, care s-au impus în primul set. Din păcate, următoarele trei seturi ale confruntării de la Montpellier au revenit grecilor, la mare luptă, astfel că adversara a câştigat partida cu scorul de 3:1 (23:25, 26:24, 27:25, 25:21), după 123 de minute de joc efectiv.

Antrenorul Dănuţ Pascu a utilizat următorii jucători: Bartha (1p) - Matei (6p), Mihalcea (9p), Gheorghiţă (7p), Bala (17p), Aciobăniţei (18p) şi Cristudor - libero; au mai jucat: Lică (11p), Spînu (4p), Bălean (3p), Olteanu, Cl. Dumitru şi Kantor - libero.

Formaţia noastră va mai înfrunta Portugalia, meciul fiind programat miercuri, 18 septembrie, de la ora 15.00.

Primele patru clasate din cele patru grupe se vor califica în optimile de finală, programate la 21 septembrie.