La fotbal pe plajă, România a cedat la loviturile de departajare în faţa Angliei

În turneul de promovare în Divizia A din Liga Europeană

Sport 07 Septembrie 2018 / 19:01 1219 accesări
Tricolorii vor susţine sâmbătă partida decisivă pentru câştigarea Grupei 2 (sursa foto: www.frf.ro)

După victoria de joi, 6-1 cu Bulgaria, reprezentativa de fotbal pe plajă a României a disputat vineri, în compania Angliei, al doilea meci din Grupa 2 a turneului de promovare în Divizia A. La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal 2-2, după ce Anglia a condus cu 2-0, pentru formaţia noastră marcând constănţeanul Adrian Tănase (de la CS Farul Tuzla) şi portarul Andrei Neag (FC Valencia). Şi după prelungiri scorul a rămas egal, 3-3, golul tricolorilor fiind reuşit de Adrian Tănase, în momentul în care englezii conduceau cu 3-2.

Pentru stabilirea învingătoarei s-a trecut la executarea loviturile de departajare, iar Anglia s-a impus cu 3-2, din tabăra noastră înscriind Ionuţ Florea (CS Medgidia) şi Alin Bugălă (West Deva), însă au ratat antrenorul-jucător Marian Măciucă (FC Farul Constanţa) și Adrian Tănase.

Celelalte rezultate din grupă: Anglia - Norvegia 3-2 (după prelungiri) şi Bulgaria - Norvegia 5-4.

În clasament, România, Bulgaria şi Anglia sunt la egalitate de puncte, 3, ultimul loc fiind ocupat de Norvegia, fără niciun punct.

Sâmbătă, de la ora 10.00, România va întâlni Norvegia, în ultima partidă din grupă.

Pentru a juca finala pentru promovarea în Divizia A, România trebuie să ocupe prima poziţie în grupă.