Maria Şarapova s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma

Sport 14 Mai 2015 / 16:38 387 accesări

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.183.600 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei. Şarapova a învins-o, în optimile de finală, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 31 de minute, pe Bojana Jovanovski (Serbia), jucătoare venită din calificări şi poziţia 73 în ierarhia mondială. În sferturile de finală, Maria Şarapova o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Irina-Camelia Begu, locul 31 WTA, şi Victoria Azarenka (Belarus), poziţia 29 în clasamentul mondial. Într-un alt meci din optimile de finală, Carla Suarez Navarro (Spania), a zecea favorită a competiţiei şi locul 10 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-7 (2), 7-5, 7-6 (7), după trei ore şi două minute, pe Eugenie Bouchard (Canada), cap de serie numărul 6 şi poziţia a şasea în ierarhia mondială. În sferturile de finală, Suarez Navarro o va întâlni pe învingătoarea meciului Jelena Jankovici (Serbia), favorită 16 şi locul 20 WTA, şi Petra Kvitova (Cîehia), cap de serie numărul 4 şi poziţia a patra în clasamentul mondial. Câştigătoarea din acest sfert de finală va juca, în semifinale, cu învingătoarea duelului românesc dintre Simona Halep, a doua favorită a competiţiei şi locul 2 WTA, şi Alexandra Dulgheru, poziţia 72 în ierarhia mondială.