Monica Niculescu, în semifinalele turneului de dublu de la Limoges

Tenis de câmp

Sport 20 Decembrie 2019 / 08:46 631 accesări
Monica Niculescu

În cadrul turneului WTA de categorie 125k de la Limoges, la dublu, perechea alcătuită din Monica Niculescu şi Anna Blinkova (Rusia) a câştigat, joi seară, cu scorul de 6-2, 6-1, meciul cu Sofia Shapatava (Georgia) şi Emily Webley-Smith (Marea Britanie). Principale favorite, Niculescu şi Blinkova s-au calificat în semifinale, după 46 de minute de joc, asigurându-şi un cec în valoare de 1.532 euro şi câte 57 puncte WTA la dublu. Sâmbătă, în penultimul act, Niculescu şi Blinkova vor întâlni cuplul spaniol format din Georgina Garcia-Perez şi Sara Sorribes-Tormo, cap de serie numărul 3.

Vineri, în sferturile de finală la simplu, Sorana Cîrstea (locul 74 WTA) și Ana Bogdan (locul 105 WTA) vor lupta pentru prezenţa în semifinale. Programul partidelor - ora 12.00: Sorana Cîrstea - Nicole Gibbs (SUA, locul 142 WTA); ora 13.30: Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova (Rusia, locul 42 WTA, principala favorită).