Niculescu a reușit surpriza la Miami

Tenis de câmp / Turneul de la Miami

Sport 02 Aprilie 2015 / 00:00 755 accesări

Perechea formată din Monica Niculescu și Alexandra Panova (Rusia) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu feminin de la Miami Open, turneu de categorie Premier Mandatory dotat cu premii în valoare totală de 5.381.235 de dolari. Niculescu și Panova au produs una dintre surprizele competiției de pe tărâm nord-american, reușind să treacă în turul secund de favoritele nr. 4, Su-Wei Hsieh (China) și Flavia Pennetta (Italia), cu scorul 3-6, 6-3, 11-9, după o oră şi 23 de minute de joc. Niculescu și Panova, care și-au asigurat un cec în valoare de 36.770 de dolari şi 215 puncte WTA, au jucat aseară, pentru un loc în semifinale, împotriva cuplului ceh Andrea Hlavackova și Lucie Hradecka, cap de serie nr. 9. În turneul de simplu, tenismena constănțeană Simona Halep, cap de serie nr. 3 și locul 3 WTA, a întâlnit-o, în noaptea de miercuri spre joi, în sferturile de finală ale competiției, pe americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA. Tot noaptea trecută, cuplul format din tenismanul constănțean Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer (Olanda), favoriți nr. 4, a jucat în sferturile de finală ale probei de dublu împotriva perechii americane John Isner și Sam Querrey

Astăzi, în prima semifinală de la Miami, se vor întâlni tenismenele Andrea Petkovic (Germania, locul 10 WTA şi cap de serie nr. 9) şi Carla Suarez Navarro (Spania, locul 12 WTA şi cap de serie nr. 12). Iberica a învins-o, în sferturi, pe Venus Williams (SUA, locul 16 WTA şi cap de serie nr. 16), cu scorul de 0-6, 6-1, 7-5, după aproape o oră şi 50 de minute de joc, în timp ce Petkovic a depășit-o pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 14 WTA şi cap de serie nr. 14), cu scorul 6-4, 6-2, după un meci care a durat o oră şi 15 minute.

MURRAY, A 500-A VICTORIE ÎN CIRCUITUL ATP

Tenismanul britanic Andy Murray, nr. 4 mondial, a obţinut a 500-a victorie în circuitul ATP, după ce l-a învins în optimile de finală ale turneului de la Miami, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, pe sud-africanul Kevin Anderson, locul 17 mondial. În vârstă de 27 de ani, Murray este primul britanic care atinge acest număr, al nouălea jucător în activitate şi al 46-lea în Era Open cu cel puţin 500 de succese. Dintre tenismenii aflaţi încă în activitate, Roger Federer (Elveția, locul 2 ATP) are cele mai multe victorii, 1.012, urmat de Rafel Nadal (Spania, locul 3 ATP), cu 721 de victorii, de Novak Djokovici (Serbia, locul 1 ATP), cu 625 de meciuri câştigate, şi de David Ferrer (Spania), cu 623 de victorii. Djokovic a obţinut calificarea în sferturi la Miami după ce a trecut de ucraineanul Alexander Dolgopolov, locul 65 ATP, cu 6-7 (3/7), 7-5, 6-0. În sferturi, Murray va juca împotriva austriacului Dominic Thiem, locul 52 ATP, iar Djokovic, deţinătorul titlului, îl va avea ca adversar pe Ferrer. Tot în sferturi a ajuns și cehul Tomas Berdych, locul 9 ATP, care a beneficiat de abandonul francezului Gael Monfils, locul 19 ATP. Monfils s-a retras în setul secund, când era condus cu scorul de 3-2, după ce Berdych câştigase primul set, scor 6-3. La scorul de 2-2, Monfils a căzut şi s-a lovit la şold, având nevoie de intervenţia medicului. După şapte minute de întrerupere, francezul a încercat să joace din nou, însă după câteva momente a renunţat definitiv.