Petrolul a ratat de trei ori de la 11 metri în meciul cu Rapid

Fotbal intern

Sport 12 Iulie 2020 / 10:06 697 accesări

În etapa a doua a play-off-ului Ligii a 2-a la fotbal, sâmbătă seară, la Ploieşti, Petrolul şi Rapid Bucureşti au încheiat la egalitate, scor 0-0, la capătul unui meci cu o desfăşurare mai rar întâlnită.

Giuleştenii au avut doi jucători eliminaţi, iar ploieştenii au ratat de trei ori de la punctul cu var.

În minutul 28, de la Rapid a fost eliminat Lazăr, iar în minutul 70, din echipa oaspete a fost eliminat portarul Mihai Popa, care a primit două cartonaşe galbene din cauza faptului că a ieşit de pe linia porţii de două ori la executarea de către Petrolul a loviturii de la 11 metri. Popa a apărat prima dată în faţa lui Arnăutu, iar a doua oară în faţa lui Lucian Marinescu. În poartă a fost introdus Tătaru, iar Meza Colli a şutat mingea de la punctul cu var peste poartă.

Joi, UTA Arad a pierdut, pe teren propriu, cu scorul de 3-4 (R. Moise 3, Buhăcianu 31, Bustea 59 / Tescan 21, S. Pană 45, A. Voinea 54-pen., Haită 89), întâlnirea cu Turris-Oltul Turnu Măgurele.

Marți, 14 iulie, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), se va disputa partida Campionii FC Argeș - CS Mioveni.

Clasament: 1. UTA 25p (golaveraj: 3-4), 2. Turnu Măgurele 24p (4-3), 3. Rapid 21p (0-0), 4. Mioveni 21p (0-0), 5. FC Argeș 20p (0-0), 6. Petrolul 20p (0-0).

Formaţiile clasate pe primele două locuri vor promova direct în Liga 1, iar echipa de pe locul 3 va disputa un baraj cu formaţia de pe locul 12 din primul eşalon.