Prima surpriză la China Open, Halep a aflat pe cine ar putea întâlni în turul secund

Tenis de câmp

Sport 29 Septembrie 2018 / 11:22 556 accesări

Primul meci din turneul de simplu de la Beijing, China Open, a adus şi prima surpriză. Tenismena cehă Petra Kvitova (locul 5 WTA) a pierdut întâlnirea cu australianca Daria Gavrilova (locul 33 WTA), scor 2-6, 1-6, după o oră şi 33 de minute de joc. Kvitova se afla pe partea de tablou a Simonei Halep (locul 1 WTA), pe care ar fi putut-o întâlni în sferturile de finală.

Simona Halep nu ştie încă adversara din primul tur al turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, dar a aflat numele teniemenei pe care ar putea să o înfrunte în turul al doilea. Donna Vekic (Croaţia, locul 40 WTA), a învins-o în primul tur, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Maria Sakkari (Grecia, locul 29 WTA), după o oră şi 14 minute de joc.

Tot la China Open, Mihaela Buzărnescu (locul 23 WTA), revenită după accidentare, o va întâlni în primul tur pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus, locul 32 WTA), iar în turul secund ar putea avea ca adversară pe Karolina Pliskova (Cehia, locul 7 WTA) sau Samantha Stosur (Australia, locul 67 WTA).