Remiză între Farul Constanța şi Universitatea Craiova (3-3), în Superligă

Sport 14 Mai 2024 / 07:03 682 accesări

Farul Constanţa a remizat cu Universitatea Craiova, 3-3 (1-0), luni seara, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci spectaculos din etapa a 9-a a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Universitatea Craiova, care a revenit de la 0-3, şi-a asigurat locul pe podium prin acest egal.

Farul a deschis scorul din penalty, prin Louis Munteanu (35), și şi-a dublat avantajul prin acelaşi Louis Munteanu (52), care a reluat în plasă centrarea lui Cristian Ganea. În minutul 55, portughezul Diogo Queiros a reluat din apropiere centrarea lui Grigorian.

Farul Constanţaa dominat clar primele 75 de minute, a dus scorul la 3-0 și ar fi putut înscrie si alte goluri, dar oaspeții au punctat de trei ori prin același Mitriță în ultimul sfert de oră, două din goluri fiind în urma unor lovituri de la 11m, obținând un punct nesperat, precizează clubul constănțean pe site-ul oficial.

Farul a câştigat celelalte trei meciuri directe cu Universitatea din această stagiune, 2-0 şi 2-1 în sezonul regulat, 2-1 în Bănie în play-off.

Farul Farul Constanţavenea după două eşecuri consecutive în campionat. Universitatea venea după succese cu Rapid şi FCSB.

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu (59 Dănuleasă), M.Popescu, Gustavo, Ganea (76 Nedelcu), Vînă, Queiros, Grameni - Grigoryan (76 Dussaut), L.Munteanu (76 Rivaldinho), Andronache (83 N.Popescu). Rezerve: Mușat - Grosu, Boli, Casap, Deaconu, Stoian, Doicaru.

Universitatea Craiova (antrenor Costel Gâlcă): L.Popescu - Vlădoiu (84 Soiri), Zajkov, Da Silva, Bancu - A.Crețu, Mekvabishvili - Danciu (62 Bana), Mitriță, Houri (62;Markovic) - Ivan. Rezerve: Lazar - Căpățână, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Barbu, Blesa, Koljic.